Władimir Putin

Władimir Putin

On był zwyczajnie szpiegiem i zdrajcą ojczyzny. Im szybciej zakończy się kampania informacyjna wokół niego, tym lepiej - tak w środę Władimir Putin powiedział o byłym pułkowniku wywiadu GRU Siergieju Skripalu. Prezydent zaprzeczył, by Rosja miała związek z marcową próbą otrucia Skripala w brytyjskim Salisbury.

Władimir Putin w środę odwiedził strzelnicę Kałasznikowa koło Moskwy. Rosyjski prezydent nie tylko obejrzał najnowsze modele uzbrojenia, ale też osobiście przetestował jeden z nich - prototypowy karabin wyborowy SVCh "Czukawin". Na nagraniu widać, jak Putin uczy się jego obsługi, a następnie strzela do celów oddalonych o 600 metrów. Nie pokazano, jaką celnością wykazał się prezydent - według mediów trafił jednak w cel trzema z pięciu strzałów.

Spotkanie prezydentów Rosji i Turcji, Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana, zaplanowane na 17 września w Soczi, jest w fazie przygotowań - podał w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej o spotkaniu prezydentów poinformowało MSZ Turcji.

Wszystkie strony powinny zrobić coś dla poprawy zaufania. To nie Rosja podkopała zaufanie - ocenił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla agencji dpa, opublikowanym w czwartek, w przeddzień jego wizyty w Berlinie. Dodał także, że że "przez ostatnie ćwierćwiecze państwa Zachodu ograniczały Rosję".

Prezydent Władimir Putin oświadczył, że chciałby zawarcia przez Rosję traktatu pokojowego z Japonią i zaproponował premierowi Shinzo Abemu, by traktat został zawarty do końca roku bez warunków wstępnych. Premier Japonii nie odpowiedział na propozycję, ale sekretarz jego gabinetu poinformował, że przed zawarciem pokoju "należałoby rozwiązać kwestie sporne Teryoriów Północnych", czyli Wysp Kurylskich.

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel spotkali się w sobotę wieczorem w podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, pałacu Meseberg. Przed rozmową w cztery oczy zdradzili dziennikarzom, że będą chcieli omówić między innymi kwestie konfliktów w Syrii i na Ukrainie i budowy Nord Stream 2. Szczegółów rozmowy, która trwała trzy godziny, nie podano.

Władimir Putin był w sobotę gościem na ślubie szefowej dyplomacji Austrii, Karin Kneissl. Jego wizyta budziła w Austrii sporo kontrowersji. Podnoszone były kwestie polityczne, mówiło się także o pieniądzach i o dobrym smaku. Tego samego dnia prezydent Rosji udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel w podberlińskiej rezydencji niemieckiego rządu, pałacu Meseberg.

Prezydent USA Donald Trump przełoży swoje drugie spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na przyszły rok, aż zakończone zostanie federalne śledztwo w sprawie wpływania przez Moskwę na wybory prezydenckie - poinformował doradca Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton.

To normalne, że przywódcy dwóch takich państw spotykają się ze sobą. Nienormalne było to, że przez tyle lat się nie spotykali - powiedział o spotkaniu Donalda Trumpa z Władimirem Putinem amerykanista profesor Zbigniew Lewicki. Wspólnie z Michałem Baranowskim z German Marshall Fund i korespondentem "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacławem Radziwinowiczem byli gośćmi programu "Horyzont" w TVN24.