Węgry

Węgry

Słynny węgierski pianista, dyrygent i kompozytor Zoltan Kocsis zmarł w niedzielę w wieku 64 lat – poinformowała Narodowa Orkiestra Filharmoniczna agencję MTI.

Premier Matteo Renzi zarzucił w piątek szefowi rządu Węgier Viktorowi Orbanowi, że przedstawia błędną sytuację Włoch, mówiąc o ich kłopotach. Renzi ponownie zagroził zawetowaniem budżetu UE wobec krajów odmawiających przyjmowania uchodźców.

Niech Węgry nie pouczają Włoch w sprawie migrantów - tak szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni odpowiedział w czwartek na słowa szefa MSZ w Budapeszcie Petera Szijjarto. Zarzucił on Włochom, że łamią unijne zasady dotyczące migracji.

Węgierska prokuratura potwierdziła, że w środę został zastrzelony policjant podczas akcji w mieście Boeny, przy granicy ze Słowacją. Do strzelaniny doszło, gdy ogień otworzył 76-letni mężczyzna, u którego policja miała przeprowadzić rewizję.

- Jako przyjaciel i sojusznik, zachęcamy węgierski rząd do zapewnienia obywatelom środowiska otwartych mediów - napisał amerykański Departament Stanu. Waszyngton "podziela zaniepokojenie" wielu organizacji z powodu "ciągłego kurczenia się wolności mediów" na Węgrzech.

Biedronki szturmem ruszyły na Węgry. Mieszkańcy narzekają, że nie można opanować ich nalotu. Owady wybierają najbardziej nasłonecznione miejsca, przyczepiają się do ścian budynków i rynien, a w domach chowają się w karniszach i framugach. Czy ich inwazja jest niebezpieczna dla człowieka?

Premier Węgier Viktor Orban zaapelował do partii o poparcie jego projektu nowelizacji konstytucji, dotyczącego m.in. prawa cudzoziemców do osiedlania się na Węgrzech. Tego dnia rozpoczęła się w parlamencie debata na temat projektu.

Węgierski sąd najwyższy, Kuria, poświadczył w czwartek nieważność wyroków wobec premiera z okresu rewolucji węgierskiej 1956 r. Imre Nagya oraz innych przywódców skazanych w 1958 r. – poinformował wiceprezes Kurii Istvan Konya. - Kuria chyli głowę przed tymi ofiarami – oświadczył Konya.