USA

USA

- Żaden naród nie ma prawa po prostu zajmować terytorium innego kraju - podkreślił wiceprezydent USA Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Zapewnił, że Stany Zjednoczone stoją z Ukraińcami "ramię w ramię" i zaoferował pomoc. Jaceniuk przyznał z kolei, że dla zmniejszenia zależności od Rosji Ukraina potrzebuje zachodnich inwestycji.

- Rozumiem politykę zagraniczną rządu ukraińskiego, który nie chce doprowadzić do eskalacji napięć na wschodzie, przejść przez te wybory, a potem na zasadzie partnerskiej rozmawiać i kontynuować rozmowy genewskie - mówił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych tłumacząc milczenie ws. Krymu.

W TVN24 Biznes i Swiat przyglądamy się dziś sytuacji na Ukrainie. Na wschodzie kraju wciąż trwa operacja antyterrorystyczna, która ma na celu odbicie państwowych gmachów zajętych przez prorosyjskich separatystów. Tymczasem w Genewie szefowie dyplomacji USA, UE, Rosji i Ukrainy zawarli porozumienie ws. deeskalacji napięć w tym regionie. Naszym gościem będzie też minister finansów Mateusz Szczurek.

Po wielogodzinnych rozmowach w Genewie szefowie dyplomacji UE, USA, Rosji i Ukrainy przyjęli ustalenia, które zawarli we wspólnym oświadczeniu. Ich pilne wcielenie w życie ma złagodzić kryzys na Ukrainie. Jeden z warunków to powstrzymanie się od przemocy.

Amerykańskie myśliwce, które przebywają w Polsce w ramach rotacyjnych ćwiczeń, mogą zostać tam do końca roku – powiedział sekretarz obrony USA Chuck Hagel po rozmowach z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Strony zapowiedziały zacieśnienie współpracy wojskowej także na innych płaszczyznach, m.in. operacji specjalnych.

W środę mieszkańcy wschodnich stanów USA mieli dość nieprzyjemną pobudkę, zwłaszcza, jeśli nie włączyli na noc ogrzewania. Poranek był naprawdę zimny, bo w ciągu doby (między wtorkiem a środą) w niektórych miejscach temperatury obniżyły się o kilkanaście, a nawet 20 stopni, miejscami osiągając ujemne wartości. Trzeba było skrobać szyby samochodów i odśnieżać, bo pod wpływem zimna deszcz zmienił się śnieg.

Mimo że mamy już połowę kwietnia, w Stanach Zjednoczonych zima nie oddaje pola wiośnie. Przez niektóre stany przeszły śnieżyce, przysypując rozkwitające drzewa i wielkanocne dekoracje. Kwietniowy śnieg padał m. in. w stanach Michigan, Ohio, Tennessee i Nowy Jork.

Godziny po wtorkowej rocznicy tragicznych wydarzeń z Maratonu Bostońskiego, policja znalazła w pobliżu mety zaplanowanego na poniedziałek biegu dwa wzbudzające podejrzenia plecaki. Teren otoczono kordonem policyjnym, a pakunki wysadzono. Rzecznik policji tłumaczył, że wynikało to ze względów bezpieczeństwa. W związku ze sprawą zatrzymano podejrzanego.

39-letnia kobieta rodziła i mordowała swoje dzieci, a ich ciała chowała do pudełek. Prawdopodobnie tylko jedno dziecko zmarło po urodzeniu, a sześcioro udusiła. Wszystko wyszło na jaw, kiedy z więzienia wrócił do domu mąż Amerykanki.

Władimir Putin powiedział Barackowi Obamie, że oskarżenia o rosyjską ingerencję na Ukrainie są "bezpodstawne" - poinformował w poniedziałek wieczorem Kreml po rozmowie telefonicznej prezydentów Rosji i USA. Biały Dom oświadczył z kolei, że Barack Obama wyraził zaniepokojenie działaniami Rosji na Ukrainie i zagroził kolejnymi sankcjami, jeśli Moskwa nie zmieni swej polityki.