USA

USA

Jeden z weteranów US Navy ostatecznie trafi do pieców hutniczych. Flota zapłaciła symbolicznego centa za pozbycie się lotniskowca USS Saratoga. Okręt od dwóch dekad stał w rezerwie. Próbowano zamienić go w muzeum, ale nie udało się.

Brytyjski koncern MBDA stara się przekonać amerykańskie wojsko, aby zakupiło ich rakiety Brimstone i zamontowało na samolotach bezzałogowych. Uczyniono to w sposób wybuchowy, przeprowadzając testy na poligonie w USA. Sytuacja symulowana podczas ćwiczeń do złudzenia przypominała ataki na terrorystów w Jemenie czy Pakistanie.

Szczególne znaczenie dla Polski w negocjowanej umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych mają kwestie związane z energią – ocenił podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyrektor Mieczysław Nogaj z Ministerstwa Gospodarki.

W 2013 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi osiągnęła rekordowe 7,5 miliarda dolarów – mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową. Dodał też, że Polska popiera reformy programu "Safe Harbour" - dotyczącego transferu danych osobowych z UE do USA.

Wejście Alibaby, czyli chińskiego giganta na rynku handlu internetowego, może być największym debiutem wśród firm technologicznych w historii amerykańskiej giełdy. Koncern przygotował już i złożył prospekt emisyjny do tamtejszego nadzoru giełdowego. Wartość tej oferty może przekroczyć 16 mld dolarów.

Turecki rząd dał zielone światło dla zamówienia dwóch pierwszych myśliwców nowej generacji F-35. Docelowo Turcy chcą ich nabyć sto, za 16 miliardów dolarów. Przez kilka lat los kontraktu był niepewny ze względu na spory Ankary z Waszyngtonem i starania Turków, którzy chcieli uzyskać jak najwięcej dla swojego przemysłu.

Na czubkach drzew skończył się lot awionetki nad Alaską. Maszyna przegrała z silnym wiatrem, który zepchnął ją z kursu. Pilot musiał czekać na ratowników z wysięgnikami, żeby znaleźć się z powrotem na ziemi. Z tej niebezpiecznej sytuacji wyszedł jednak bez szwanku.

Przedstawiciele UE i USA, którzy w poniedziałek prowadzili w Berlinie rozmowy o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym (TTIP) podkreślali, że ta umowa handlowa w żadnym razie nie doprowadzi do obniżenia standardów.

Gene Robinson, biskup amerykańskiego Kościoła episkopalnego i zdeklarowany homoseksualista, ogłosił, że po 25 latach rozstaje się ze swoim partnerem. Duchowny poinformował, że jest wdzięczny swojemu byłemu już partnerowi i nie chce podawać szczegółów na temat ich prywatnego życia.

Na nowojorskim Manhattanie w piątkowe popołudnie wykolieł się pociąg metra. Składem podróżowało około tysiąca pasażerów. Czterech z nich trafiło w ciężkim stanie do szpitala. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane.

Barack Obama musi w końcu powiedzieć głośno, że kryzys na Ukrainie jest największym światowym wyzwaniem od czasu zakończenia zimnej wojny - napisał w piątek dla portalu politico.com prof. Zbigniew Brzeziński, komentując politykę USA wobec Rosji. Były doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera dodał, że Obama powinien też jasno stwierdzić, dlaczego Ukraińcom pomóc powinni nie tylko Amerykanie, ale też wszyscy ich sojusznicy oraz Chiny, które "tak samo jak nas powinna interesować stabilizacja" na świecie.

Ulewne deszcze, które spadły w stanie New Jersey i okolicy Nowego Jorku spowodowały powodzie. Wiele dróg zostało zamkniętych. Ucierpiała również komunikacja kolejowa i lotniczna. Liczne samochody zostały uwięzione pod wodą, a domy podmyte. Ekipy ratowicznie, by pomóc poszkodowanym musiały korzystać z łodzi i kajaków.