USA

USA

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał na konferencji w Szanghaju do stworzenia w Azji nowego układu zapewniającego bezpieczeństwo i ułatwiającego współpracę. Organizacja miałaby się opierać o państwa regionu poszerzone o Rosję i Iran, ale bez udziału USA. Jest to jednak w znacznej mierze pusta deklaracja.

Rosja nie może zagwarantować, że nie inkorporuje obwodów donieckiego i ługańskiego, które 11 maja głosowały w referendach za ogłoszeniem niepodległości od Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla magazynu "Bloomberg" premier Dmitrij Miedwiediew. Stwierdził też, że Rosja jest wciągana w nową zimną wojnę.

Przez długie dekady jedną z kluczowych zasad polityki USA było niedopuszczenie do zbliżenia Chin i Rosji/ZSRR. Teraz Waszyngton zdaje się zapominać o tej kardynalnej zasadzie, a Władimir Putin stara się to wykorzystać. Jego obecna wizyta w Pekinie może mieć wielkie znaczenie dla całego świata, nie tylko Gazpromu i rosyjskiego budżetu.

MSZ Chin zawezwało do siebie ambasadora USA w Pekinie i za jego pośrednictwem wezwano Waszyngton do wycofania zarzutów o cyberszpiegostwo wobec pięciu chińskich wojskowych.

Egzekucja Claytona Locketta nie zmieniła sposobu, w jaki Amerykanie postrzegają karę śmierci. Jak wynika z najnowszych badań Instytutu Gallupa, za moralnie dopuszczalną uważa ją 61 proc. z nich. Przeprowadzony kilkanaście dni po nieudanej egzekucji w Oklahomie sondaż pokazuje także, że śmiercionośny zastrzyk dla większości Amerykanów jest najbardziej humanitarną metodą wykonania kary śmierci.

Amerykańskie lotnictwo oznajmiło, że do końca tego lata zdemontuje i na stałe zamknie instalację HAARP na Alasce. Instalacja, która od swojego powstania w 1993 roku HAARP przyciąga zwolenników teorii spiskowych - przypisywano jej moc kontroli pogody czy umysłów - nie jest już potrzebna.

Zablokowany przejazd, poślizgi, stłuczki - tak wyglądała w niedzielę sytuacja na lokalnych, górzystych drogach stanu Kolorado. Miejscami spadło tam około 20 cm śniegu. To nie koniec, bo synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce związane z frontem Zefir.

Gwałtowne burze z tornadami przetaczają si przez środkowe stany USA. W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych. Taka niebezpieczna pogoda ma się utrzymać przez kolejną dobę na rozległym obszarze od Teksasu po Wisconsin i Illinois.