USA

USA

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Jeff Sessions złożył w środę rezygnację na prośbę Donalda Trumpa. Prezydent USA zapowiedział, że obowiązki prokuratora generalnego będzie pełnił na razie dotychczasowy szef kancelarii Sessionsa, Matthew Whitaker.

Amerykański Departament Stanu poinformował we wtorek, że USA zamierzają wprowadzić kolejne sankcje wobec Rosji. Zdaniem Waszyngtonu, Moskwa nie przedstawiła odpowiednich zapewnień, że nie użyje w przyszłości broni chemicznej przeciwko swoim obywatelom.

11-letni chłopiec z Arizony zastrzelił swoją babcię, po czym popełnił samobójstwo - wynika z relacji dziadka dziecka, który był świadkiem zdarzenia. Według niego chłopiec sięgnął po broń po tym, jak wielokrotnie proszono go, by posprzątał swój pokój.

Im więcej uda się nam osiągnąć na drodze dyplomatycznej w relacjach z Koreą Północną, tym bardziej będą nas krępować ograniczenia militarne - oświadczył przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych generał Joseph Dunford. Wojskowy zapowiedział, że możliwe są stopniowe zmiany w podejściu militarnym USA wobec Półwyspu Koreańskiego.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w poniedziałek, że prawdopodobnie nie spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem podczas wizyty w Paryżu w tym miesiącu, ale że dojdzie do takiego spotkania na szczycie G20 w Argentynie. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow wspomniał natomiast o możliwości "przelotnego" spotkania.

We wtorek Amerykanie - w czasie tak zwanych midterm elections - zdecydują o składzie Izby Reprezentantów i części Senatu. Wynik wyborów przesądzi o tym, jak będą wyglądać pozostałe dwa lata kadencji Donalda Trumpa. Jeśli republikanie stracą większość, mocno skomplikuje to sytuację prezydenta.

Po przywróceniu amerykańskich sankcji wobec Iranu Teheran zwrócił się do członków ONZ z prośbą o "wspólną odpowiedź" na "nielegalne sankcje". Prezydent Hasan Rowhani zapowiedział, że jego kraj będzie "z dumą obchodził" restrykcje. Prezydent USA Donald Trump oświadczył z kolei, że sankcje dotyczące irańskiej ropy chce wprowadzać stopniowo.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w niedzielę w wywiadzie dla telewizji Fox News, że w nadchodzącym tygodniu spotka się w Nowym Jorku z najbliższym współpracownikiem przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una - Kim Jong Czolem.

"Sankcje nadchodzą" - ogłosił prezydent USA Donald Trump w piątek na Twitterze, wykorzystując do tego charakterystyczną grafikę. Zdjęcie, jak i sam napis, to odniesienie do serialu "Gra o tron". Jego twórcy opublikowali oświadczenie, w którym podkreślają, że nie byli informowani o wykorzystaniu symboliki i wskazują na nadużycie znaku towarowego.

Według Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom, w karawanie uchodźców z krajów Ameryki Środkowej, która w tych dniach wędruje do USA przez Meksyk, jest około 2,3 tysięcy dzieci. UNICEF stara się udzielić im pomocy humanitarnej.

USA zniosły sankcje nałożone na tureckich ministrów w związku ze sprawą amerykańskiego pastora Andrew Brunsona, który był przetrzymywany w Turcji. Ankara z kolei wycofała sankcje odwetowe, którymi objęta była amerykańska minister i prokurator generalny.

Kubkowy skandal w amerykańskich siłach powietrznych. Chodzi o kontrakt na termosy, które ze względu na plastikowe uchwyty łatwo ulegają zniszczeniu, a do tego nie można wymienić uszkodzonej części. Cały szkopuł w tym, że kubek jest wart niemal 1300 dolarów. Materiał z programu "24 Godziny".