USA - Turcja

USA - Turcja

Tureckie siły specjalne, jednostki zmechanizowane, artyleria i lotnictwo otworzyły nowy front w Syrii. Front bardzo ryzykowny, ponieważ po jego drugiej stronie znajdują się kurdyjskie formacje wspierane wydatnie przez USA. Prezydent Turcji deklaruje, że to dopiero początek, a jego wojsko ruszy na miasta, w których są amerykańscy żołnierze. - Przypomnijcie mi, dlaczego trzymamy naszą broń jądrową w Turcji? - pyta ekspert z USA.

Departament Stanu USA w czwartek ogłosił, że całkowicie wznowi wydawanie wiz w Turcji. Nastąpiło to po otrzymaniu od strony tureckiej zapewnień, że w kraju tym nie będą już zatrzymywani za pełnienie obowiązków służbowych członkowie personelu placówek dyplomatycznych USA.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił w niedzielę, że jego zamiarem jest otwarcie ambasady Turcji w Jerozolimie Wschodniej. Uczynił to kilka dni po spotkaniu przywódców państw muzułmańskich, którzy wezwali do uznania Jerozolimy Wschodniej za stolicę Palestyny.

Prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan, którzy w czwartek konsultowali się telefonicznie, wyrazili "poważne zaniepokojenie" decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa ws. uznania Jerozolimy za stolicę Izraela - podał Kreml.

Były doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn miał omawiać z przedstawicielami rządu Turcji plan przewiezienia do tego kraju opozycyjnego tureckiego duchownego Fethullaha Gulena. Ankara miała oferować mu za to 15 milionów dolarów - twierdzą media amerykańskie. Adwokat Flynna określił doniesienia medialne "oburzającymi" i "fałszywymi".

Współpraca militarna między Ankarą a Waszyngtonem układa się dobrze, mimo zaczepnego wystąpienia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i dyplomatycznych napięć między obydwoma krajami - zapewnił we wtorek rzecznik Pentagonu pułkownik Robert Manning.

Tureckie władze wezwały w poniedziałek pracownika amerykańskiego konsulatu na przesłuchanie - poinformowała państwowa turecka agencja Anatolia. Wezwanie ma związek z zatrzymaniem jego bliskich: żony i córki, które mają mieć związki z ubiegłoroczną nieudaną próbą zamachu stanu. W ubiegłym tygodniu za rzekome związki z puczystami zatrzymano innego pracownika amerykańskiego konsulatu.