Polityka zagraniczna USA

Polityka zagraniczna USA

Tarcza antyrakietowa zagrożona?

Tajne studia Pentagonu wyrażają wątpliwości, czy planowana dla Europy tarcza antyrakietowa będzie kiedykolwiek zdolna, tak jak pierwotnie zakładano, obronić terytorium USA przed irańskimi pociskami balistycznymi - informuje agencja AP.

Mniej lotniskowców USA w Zatoce Perskiej

Stany Zjednoczone zmniejszają liczbę swych lotniskowców w Zatoce Perskiej z dwóch do jednego - poinformowało amerykańskie ministerstwo obrony. Jak podkreśla agencja AP posunięcie to jest skutkiem zmniejszenia wydatków na obecność wojskową poza granicami kraju.

Waszyngton nakłada kolejne sankcje na Iran

Stany Zjednoczone nałożyły nowe sankcje na irańskie media państwowe oraz tamtejszy przemysł naftowy. To cios wymierzony w pozostający poza międzynarodową kontrolą program atomowy Iranu.

CIA ma tajną bazę dronów w Arabii Saudyjskiej

Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) od dwóch lat utrzymuje bazę samolotów bezzałogowych w Arabii Saudyjskiej - ujawniły amerykańskie media. Utworzono ją, by likwidować członków Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim, którzy działają z Jemenu.

Były szef WSI o rzekomych więzieniach CIA w Polsce

W raporcie na temat więzień CIA, przygotowanym przez organizację Sorosa, wskazano cztery osoby odpowiedzialne za działania Amerykanów na terenie Polski. Wśród nich znaleźli się ówczesny szef BBN Marek Siwiec oraz były szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Pierwszy z nich zaprzecza, że wiedział o roli Polski w operacji CIA i tajnym przetrzymywaniu więźniów. Drugi zapewnia, że nie miał takiej wiedzy na ten temat, jak ówczesny prezydent czy premier.

Pisma MSZ do Trybunału. "Sprawa powinna pozostać tajna"

Z uwagi na charakter i okoliczności śledztwa sprawa powinna pozostać tajna - to stanowisko polskiego rządu dotyczące śledztwa ws. tajnych więzień CIA zawarte w pismach MSZ wysłanych do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Rząd nie odpowiedział szczegółowo na pytania przedłożone przez Trybunał ws. Saudyjczyka Abd al-Rahima al-Nashiriego, uzasadniając, że mogłoby to być postrzegane jako "ingerowanie rządu w kompetencje władz prokuratorskich i sądowniczych".

Kolejny więzień CIA skarży Polskę do Strasburga

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła kolejna skarga na Polskę, złożona przez podejrzanego o terroryzm. Palestyńczyk Abu Zubaida twierdzi, że był przetrzymywany w więzieniu CIA w Polsce i skarży się na polski wymiar sprawiedliwości.

Joe Biden pomylił Polskę z Portugalią. Gafa wiceprezydenta USA

Wiceprezydent USA Joe Biden, wygłaszając przemówienie w Monachium na temat polityki zagranicznej administracji Obamy, wymienił Polskę, mając na myśli Portugalię - informuje brytyjski "Daily Telegraph". Błąd ten jednak następnie poprawiono w tekście wystąpienia opublikowanym przez Biały Dom.

"Guzik cybernetyczny" jak "atomowy"? W rękach Obamy groźna broń

Prezydent Barack Obama dysponuje szerokimi uprawnieniami do wydania rozkazu o wyprzedzającym ataku w razie zagrożenia USA cyberatakiem z zagranicy. Takie wnioski płyną z tajnej analizy prawnej dotyczącej wykorzystania rosnącego arsenału wojny cybernetycznej w Stanach Zjednoczonych - donosi "New York Times".

Kerry już na posterunku. Na początek Bliski Wschód

Nowy szef dyplomacji USA John Kerry rozpoczął swą pracę od telefonów do premiera Izraela Benjamina Netanjahu i prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, z którymi poruszył temat planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu.

Dwa tysiące godzin w drodze, 38 okrążeń globu. Clinton "idzie odespać 20 lat".

Formalne pożegnanie się Hillary Clinton z stanowiskiem szefa Departamentu Stanu zamyka krótką epokę, gdy dyplomacja USA była kobietą. W ciągu czterech lat pracy Sekretarz pokonała niemal milion kilometrów i odwiedziła 112 państw, co jest rekordem. Jak zapowiedziała, teraz musi odpocząć i "odespać". Nie ustają natomiast spekulacje, czy za trzy lata nie ruszy znów do walki o najważniejsze trofeum, prezydenturę.

Clinton zamknęła za sobą drzwi. "Jestem dumna, będę tęsknić"

Ponad tysiąc pracowników Departamentu Stanu USA żegnało w piątek po południu odchodzącą ze stanowiska sekretarza stanu Hillary Clinton. W budynku im. Harry'ego Trumana Clinton w płomiennym przemówieniu podziękowała za cztery lata pracy, po czym symbolicznie wyszła przez frontowe drzwi budynku. - Odcisnęłaś głębokie piętno na polityce zagranicznej kraju. Będziemy tęsknić - powiedział zastępca sekretarza stanu William Burns.