Misje wojskowe USA

Misje wojskowe USA

"Rosja stosuje szantaż, że nasze wsparcie Ukrainy będzie powodowało eskalację konfliktu"

- Ten cały argument mówiący, że jeśli dostarczy się Ukrainie broń, to zwiększy się ryzyko konfliktu, jest całkowicie chybiony, bo jeśli ukraińska armia będzie słaba, to będzie to zachęta do przejścia do kolejnego etapu eskalacji konfliktu - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister obrony Janusz Onyszkiewicz. Zdaniem Romualda Szeremietiewa z kolei Rosja cały czas stosuje wobec państw Zachodu szantaż, aby powstrzymać je przed pomocą Ukrainie.

F-16 w Estonii i Rumunii. Amerykanie ćwiczą na wschodzie

Amerykańscy lotnicy jednocześnie rozpoczęli manewry nad Bałtykiem i Morzem Czarnym. 14 myśliwców F-16 przyleciało do Estonii, a sześć do Rumunii. Amerykanie będą ćwiczyć nie tylko z Estończykami i Rumunami, ale również z Finami i Szwedami. Wszystko w ramach "wzmacniania bezpieczeństwa" i "zapewniania sojuszników o wsparciu".

Amerykańska kawaleria ruszyła z Estonii. Przejedzie przez Polskę

Oddział amerykańskiego wojska wyruszył w niecodzienną podróż z Estonii do Niemiec. Zamiast załadować się na kolej lub do samolotów, konwój 3. Szwadronu z 2. Regimentu Kawalerii wyruszył w długą podróż normalnymi drogami. Kolumna składająca się głównie z transporterów opancerzonych Stryker przejedzie między innymi przez Polskę.

Pentagon "zgubił" w Jemenie broń za pół miliarda

Stany Zjednoczone nie są w stanie zlokalizować sprzętu wojskowego o wartości 500 mln dolarów, który przekazywały od 2007 r. rządowi w Jemenie. W kraju targanym konfliktami wewnętrznymi, z niezwykle silną, kontrolującą jego południe Al-Kaidą Półwyspu Arabskiego, Amerykanom udawało się przez lata śledzić ruch przekazanej tam broni. To się jednak zmieniło po ofensywie Hutich. "Zniknęły" m.in. cztery helikoptery bojowe i samolot transportowy - informuje czwartkowy "Washington Post".

Pierwsze dostawy z USA trafią na Ukrainę pod koniec marca

Amerykańscy wojskowi rozpoczną w najbliższym czasie szkolenia żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej. Decyzję tę podjął prezydent USA Barack Obama - przekazał w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką amerykański wiceprezydent Joe Biden.

Dowódca US Army w Europie: Rosja może zaatakować państwa bałtyckie za 3-4 lata

- To nie Armia Czerwona z lat 80. ubiegłego wieku. Rosja nie jest w stanie zaatakować krajów bałtyckich, bo jej siły są zaangażowane na Ukrainie - stwierdził gen. Ben Hodges, dowódca sił amerykańskich w Europie. Dodał, że Moskwa być może będzie zdolna do ataku na Litwę, Łotwę i Estonię "za trzy-cztery lata", dlatego amerykańskie wojska w Europie Wschodniej zostaną do odwołania.

Amerykanie chcą, by sojusznik wyrzucił Rosjan z bazy z czasów wojny

Departament Stanu USA wysłał do Hanoi depeszę, w której prosi tamtejszy rząd, by zakazał Rosji używania bazy wojskowej rozbudowanej przez Stany Zjednoczone w czasie wojny w Wietnamie. Z bazy startują powietrzne cysterny rosyjskich sił zbrojnych, które zaopatrują w paliwo bombowce dalekiego zasięgu. Tych w ostatnim roku pojawiło się w Azji Południowo-Wschodniej mnóstwo i USA najwyraźniej nie życzą sobie, by Rosja stała się kolejnym krajem utrudniającym politykę w tym regionie świata - pisze agencja Reutera.

Amerykańskie czołgi nad Bałtykiem. "Przywiodła nas tu obrona wolności"

Amerykańscy żołnierze pozostaną w państwach bałtyckich i w Polsce tak długo, jak będzie to niezbędne do odstraszania Rosji i umacniania obecności NATO - powiedział w poniedziałek w Rydze amerykański generał John O'Connor. Wcześniej w porcie w Rydze wyładowano 120 pojazdów amerykańskiego wojska, w tym najcięższy sprzęt w postaci czołgów M1 Abrams i transporterów opancerzonych M2 Bradley. Amerykańskie uzbrojenie ma służyć do ćwiczeń. Łącznie na 90-dniowych ćwiczeniach na Łotwie pojawi się 3 tys. Amerykanów.

Brytyjska armia się kurczy, wydatki maleją. Szef armii USA "jest zmartwiony"

Skłamałbym, gdybym powiedział, że się nie martwię - tak szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych gen. Raymond Odierno skomentował informacje dotyczące wydatków na funkcjonowanie i modernizowanie brytyjskiej armii. Odierno zwrócił uwagę na to, że wojsko Jej Królewskiej Mości się kurczy, a Stany Zjednoczone potrzebują teraz w świecie "sojusznika wyznającego te same wartości i mającego te same cele". Raport organizacji European Leadership Network wskazuje bowiem, że Brytyjczycy zmniejszą w ciągu dwóch nadchodzących lat wydatki na obronność, choć co innego obiecywali na ostatnim szczycie NATO.