Unia Europejska

Unia Europejska

"Wycofują się do narodowego grajdołka". Schulz o krajach odmawiających przyjęcia uchodźców

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po raz kolejny ostro skrytykował kraje UE odmawiające przyjęcia uchodźców. Ostrzegł, że brak solidarności może mieć wpływ na podział pieniędzy w UE. - Przy podziale środków finansowych musimy umieścić politykę uchodźczą tak wysoko na liście priorytetów, jak postulat nowego polskiego rządu dotyczący wyższych subwencji dla polskich rolników - przekonywał.

"Węgierskie przepisy niezgodne z prawem Unii". KE poucza ws. imigrantów

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Grecji, Włoch i Chorwacji, nakazując im pobieranie odcisków palców od osób ubiegających się o azyl. Odrębne postępowanie KE wszczęła wobec Węgier, kwestionując przyjęte niedawno przez ten kraj restrykcyjne przepisy azylowe, m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę.

KE chce nowego podatku. "Polska mogłaby się przyłączyć"

Jeśli kraje UE się porozumieją i będzie europejski podatek od transakcji finansowych (FTT), Polska będzie mogła w przyszłości zdecydować, by do niego dołączyć - poinformował komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

UE rozważy przywrócenie kontroli na granicach

Możliwość przywrócenia na dwa lata kontroli na niektórych granicach wewnętrznych w strefie Schengen ma być jednym z tematów obrad szefów MSW państw UE w piątek w Brukseli - wynika z nieoficjalnych informacji.

"Miał trudny początek i problemy językowe". Rok Tuska w Brukseli

Donald Tusk nie miał łatwego początku na stanowisku szefa Rady Europejskiej i wciąż się uczy - oceniają brukselscy korespondenci. Wskazują, że problemem może być styl Tuska, który wyraża własne zdanie, co często nie podoba się przywódcom państw UE. Tusk na czele Rady Europejskiej stanął dokładnie rok temu. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

"FAS": grupa państw forsuje porozumienie o kontyngentach

Grupa państw UE, w której są Niemcy, gotowa jest do przejęcia od Turcji kontyngentu uchodźców w zamian za zobowiązanie się Ankary do zahamowania napływu imigrantów do Europy - podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS)".

Szczyt UE - Turcja. Zatrzymanie uchodźców za zbliżenie?

Niedzielny szczyt przywódców 28 krajów UE i Turcji ma przypieczętować porozumienie, które da szanse na zahamowanie napływu uchodźców do Unii. W zamian za pomoc Ankara chce przyśpieszenia negocjacji akcesyjnych, liberalizacji wizowej oraz pieniędzy.