Unia Europejska

Unia Europejska

"Cameron byłby głupi, gdyby spotykał się tylko z Szydło"

Projekt porozumienia Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie ograniczeń w świadczeniach socjalnych dla imigrantów to dobra wiadomość, również dla Polski - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Marcinkiewicz. Dodał, że David Cameron przyjedzie do Polski spotkać się z Jarosławem Kaczyńskim, bo wie, kto podejmuje decyzje polityczne nad Wisłą.

Ograniczenie zasiłków dla imigrantów, Polacy też objęci. Tusk z nową ofertą dla Camerona

W ramach porozumienia z Wielką Brytanią Unia proponuje ograniczenie przydzielania zasiłków dla imigrantów z innych państw UE. Ma między innymi chodzić o "eksport zasiłków dla dzieci" - wynika z propozycji przedstawionych przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Na razie są to wyjściowe pomysły, które mają być podstawą do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy Brukselą a Londynem. Premier David Cameron przyjął je z zadowoleniem.

Ambasador UE "wstrząśnięty obrzydliwymi groźbami śmierci"

Ambasador UE w Rosji Vygaudas Uszackas zaapelował do władz na Kremlu o natychmiastową reakcję w sprawie gróźb Ramzana Kadyrowa pod adresem opozycjonisty Michaiła Kasjanowa. Chodzi o wideo, które prezydent Czeczenii opublikował na Instagramie. Na nagraniu przewodniczący partii Parnas Kasjanow został pokazany przez celownik karabinu.

Tusk ogłasza postęp. We wtorek propozycja umowy z Londynem

We wtorek w południe szef Rady Europejskiej Donald Tusk przedstawi propozycję porozumienia w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W ciągu minionej doby w rozmowach z Londynem osiągnięto "dobry postęp" - poinformował Tusk na Twitterze.

Cameron nie dogadał się z Tuskiem. Dalsze rozmowy w Brukseli

Negocjatorzy Wielkiej Brytanii i instytucji Unii Europejskiej spotkają się w poniedziałek w Brukseli i będą kontynuować prace nad porozumieniem ws. reformy wspólnoty - poinformował w niedzielę w nocy rzecznik brytyjskiego premiera Davida Camerona. Przedstawiciele obu stron mają za zadanie wypracować wspólne stanowisko m.in. dotyczące migracji w ramach Unii Europejskiej i zabezpieczeń dla państw pozostających poza strefą euro.

Kolejny kraj w kolejce do UE. 15 lutego oficjalny wniosek

Bośnia i Hercegowina oficjalnie wystąpi 15 lutego o członkostwo w UE - poinformowały we wtorek władze tego kraju. Reuters pisze, że będzie to kamieniem milowym na drodze tej byłej republiki jugosłowiańskiej do integracji z głównym nurtem europejskim.

Błaszczak: znowu słyszymy o automatycznych kwotach. Czy Polska może zablokować decyzję UE?

Nie padło to oficjalnie, ale w kuluarach słyszymy znowu, że będzie powrót do automatycznego systemu (rozdziału uchodźców) - mówił w "Jeden na jeden" Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA podkreślił, że Polska będzie się stanowczo sprzeciwiać takiemu rozwiązaniu, a razem z nią pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej. Czy to wystarczy, by zablokować ewentualną decyzję o automatycznych kwotach?

Błaszczak: pogląd Polski na działania europejskiej straży granicznej zwycięża

- Zależy nam na zachowaniu strefy Schengen, ale naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa Polaków - powiedział Mariusz Błaszczak, który w poniedziałek uczestniczył w Amsterdamie w nieformalnym spotkaniu szefów MSW państw Unii Europejskiej. Jego tematem było funkcjonowanie strefy Schengen i ewentualne działania wobec Grecji, przez którą do Europy dotarło w 2015 roku ponad milion migrantów.

"UE musi zwiększyć wsparcie dla Turcji w związku z migrantami"

Musimy bardziej wspierać Turcję w jej niesłychanym wysiłku, jaki podejmuje, goszcząc i opiekując się ogromnymi rzeszami migrantów - powiedziała w Ankarze szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Zapewniła, że UE dostarczy tureckim władzom obiecane 3 mld euro na powstrzymanie fali migracyjnych.

"Der Spiegel" o liście dziennikarzy. Resort Ziobry wyjaśnia

"Oszołomiony urzędnik chciał to najpierw wyjaśnić z przełożonymi" - tak pisze o reakcji jednej z osób w biurze Parlamentu Europejskiego niemiecki "Der Spiegel", który dotarł do "zaskakującego listu" wysłanego z biura Zbigniewa Ziobry do PE. Urzędnicy polskiego ministerstwa sprawiedliwości bez podania przyczyn mieli poprosić o listę wszystkich dziennikarzy akredytowanych przy tej instytucji. Ministerstwo Sprawiedliwości zaprzecza wersji przedstawionej przez niemieckie czasopismo i wyjaśnia, dlaczego prosiło o dane dziennikarzy z PE.

Rezolucja w sprawie Polski zablokowana. Na tydzień

Parlament Europejski może zająć się kwestią uchwalenia rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie prace zostały jednak zawieszone. Konferencja przewodniczących PE nie podjęła decyzji i może wrócić do tematu dopiero za tydzień.