Unia Europejska

Unia Europejska

Tusk prosi Brytyjczyków: zostańcie z nami

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do Brytyjczyków, by w nadchodzącym referendum opowiedzieli się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Jak podkreślił, wyjście Wielkiej Brytanii z UE osłabi nie tylko Europę, ale i cały zachodni świat.

Juncker krytykowany za "despotyczny" styl działania

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" w opublikowanym w sobotę materiale krytykuje przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera za "despotyczny" i zbyt upolityczniony styl działania, co napotyka rosnący sprzeciw w Berlinie i Brukseli.

Szwajcaria nie chce do UE. Już oficjalnie

Tydzień przed brytyjskim referendum w sprawie dalszego członkostwa w UE parlament Szwajcarii formalnie unieważnił skierowany przez nią 24 lata temu do władz UE wniosek o rozpoczęcie rokowań akcesyjnych.

"Niemcy nie powinni udawać męczenników"

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w wywiadzie dla "Bilda" w poniedziałek, że Niemcy nie powinni udawać męczenników, gdyż nie zostali w kryzysie migracyjnym pozostawieni przez inne kraje Unii Europejskiej samym sobie.

Polacy i Węgrzy rekordzistami. Najbardziej lubią UE

W całej Europie rośnie sceptycyzm wobec Unii Europejskiej - wynika z najnowszego badania Pew Research Center. W krajach takich jak Francja czy Hiszpania poparcie dla Wspólnoty wręcz załamało się na przestrzeni ubiegłego roku. Na tym tle Polacy są wyjątkowymi euroentuzjastami.

Krasnodębski: demokracja jest żywa tylko na poziomie narodowym

Unia Europejska powinna się zmienić na taką unię, w której jest większa równowaga sił, jest wzajemny respekt - mówił prof. Zdzisław Krasnodębski, eurodeputowany PiS w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. - Także dla tożsamości narodowej. Według Krasnodębskiego, powinna to być "UE nie rozszerzająca swoich kompetencji, nie ingerująca w sprawy kraju i nie ulegająca przesądom, złudzeniom i stereotypom".

"Ktokolwiek wygra wybory w USA, to będzie dla nas problem"

Europa nie odwraca się od Ameryki, ale Ameryka może się odwrócić od Europy. Ktokolwiek wygra w listopadzie [wybory prezydenckie w USA - red], to będzie dla nas problem - powiedział Zbigniew Lewicki, ekspert ds. amerykańskich w rozmowie z Jackiem Stawiskim z TVN24 BiS. - To będzie problem dla całej Europy, jeżeli wygra Donald Trump. To będzie problem dla naszej części Europy, jeżeli wygra Hillary Clinton - stwierdził. Dodał jednak, że mimo wszystko Clinton byłaby dla Polski lepszym prezydentem, bo "jest mniejsza szansa, że będzie burzyć wszystko i zaczynać od nowa". - Jeżeli nastąpi Trump, to nikt tego nawet nie chce sobie wyobrazić - dodał Lewicki.

Dziesiątki ciał imigrantów na plażach. "Europa nie robi nic, tylko je liczy"

Co najmniej 104 ciała migrantów zostały znalezione na plażach w Zuwarze na zachodzie Libii po przewróceniu się u jej wybrzeży statku, którym płynęli do Europy - poinformowała libijska marynarka wojenna. Rzecznik libijskiej marynarki zarzucił państwom europejskim, że w kwestii powstrzymania nielegalnej migracji z Libii "nie robią nic prócz liczenia ciał".

Chorwacja blokuje Serbię coraz słabiej

Chorwacja zniosła blokadę kolejnego rozdziału w negocjacjach akcesyjnych między Serbią a Unią Europejską. Obejmuje on sprawy wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka, a sprzeciw Chorwacji dotyczył m.in. ścigania winnych zbrodni podczas wojen w byłej Jugosławii.

Tusk: widmo rozpadu krąży po Europie

W przemówieniu z okazji 40-lecia Europejskiej Partii Ludowej przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wystąpił w poniedziałek w Luksemburgu przeciwko utopijnym wizjom integracji Unii Europejskiej, takim jak Europa bez państw narodowych.

Unijne pieniądze dla Polski zagrożone? "Mogą pojawić się sankcje"

W momencie, kiedy kraj nie dochowuje zaleceń płynących z Brukseli, mogą pojawić się sankcje. Nawet do 100 proc. zawieszenia pieniądza strukturalnego - powiedział Janusz Lewandowski (PO). Były unijny komisarz ostrzegał przed ryzykiem utraty przez Polskę unijnych pieniędzy w "Faktach po Faktach" w TVN24.

"Polska powinna lepiej rozwijać gospodarkę cyfrową"

Polska powinna zrobić więcej, jeśli chodzi o rozwój gospodarki cyfrowej. W Digital Economy and Society Index (DESI), rankingu rozwoju cyfrowego państw UE, znajdujecie się na 22. miejscu - mówi wiceszef KE, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Morawiecki w Brukseli. Jednym z tematów jego plan dla rozwoju

Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, polski deficyt, KRUS, plany podatkowe i dot. wieku emerytalnego - m.in. o tym wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki rozmawiał z komisarzem Valdisem Dombrovskisem i z komisarz Elżbietą Bieńkowską. Poruszył też temat pracowników delegowanych.