Ukraina

Ukraina

Rząd Szwajcarii zamroził w poniedziałek aktywa i konta bankowe dziewięciu Ukraińców podejrzanych o defraudację ukraińskich środków państwowych i naruszenia praw człowieka, w tym synów byłego prezydenta Wiktora Janukowycza i byłego premiera Mykoły Azarowa.

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz we wtorek ok. południa złoży oświadczenie w rosyjskim Rostowie nad Donem - powiedziały rosyjskim agencjom osoby z jego otoczenia.

- Mogę wyobrazić sobie, co nim (Putinem - red.) kieruje - twierdzi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Polityk zabrał głos ws. Ukrainy podczas panelu dyskusyjnego w Hamburgu, zorganizowanego przez tygodnik "Die Zeit". Niemieckiego polityka łączą bliskie więzi z Władimirem Putinem - po przegranych wyborach i odejściu z urzędu kanclerskiego na jesieni 2005 roku, były kanclerz objął lukratywną posadę szefa rady nadzorczej Nord Stream - kontrolowanego przez Rosję koncernu budującego Gazociąg Północny.

- Samozwańcze władze Krymu i Sewastopola nie reagują i nie podporządkowują się żadnym międzynarodowym przepisom - mówił na antenie TVN24 Wiesław Mazur, konsul Generalny RP w Sewastopolu. Jak podkreślał, na Krymie panuje coraz większy chaos, dlatego zdecydowano się ewakuować polską placówkę w Sewastopolu.

Szef dyplomacji Ukrainy Andrij Deszczyca oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie rozpatruje na razie możliwości zerwania umów o stacjonowaniu na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Jednocześnie premier Arsenij Jaceniuk dopuścił możliwość rozszerzenia autonomii Krymu. Ale stawia warunek: pełne wycofanie się sił rosyjskich z samego półwyspu. Nowe władze walczą z separatystami na wschodniej Ukrainie. Prokuratura zatrzymała byłego gubernatora obwodu charkowskiego.

Biały Dom potwierdził, że premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w środę złoży wizytę w Waszyngtonie, by omówić sytuację na Krymie. Biały Dom poinformował, że prezydent Barack Obama ma zamiar "okazać wsparcie premierowi Jaceniukowi".

Okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik rakietowy Moskwa, wziął kurs w stronę kontynentalnej części Ukrainy - informuje "Ukraińska Prawda". Na stronie portalu pojawiły się też informacje, że rosyjski specnaz przygotowuje desant na południowym wybrzeżu Ukrainy.

- Istnieje ryzyko eskalacji konfliktu na Ukrainie, niewykluczony jest konflikt militarny - mówił w amerykańskiej telewizji PBS gen. Martin Dempsey, szef sztabów sił zbrojnych USA. Jak podkreślał, Stany Zjednoczone mają zobowiązania wobec swoich sojuszników z NATO, dlatego ich zadaniem jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa we wschodniej Europie.

- Niewykluczone, że jednym z pierwszych regionów, w który rykoszetem "gospodarczo" uderzy konflikt na Krymie, będą Bałkany - alarmuje dr Przemysław Żukiewicz, ekspert ds. polityki wschodniej. Wzrosło bowiem ryzyko, że pozostawiony z ukraińskimi długami Gazprom nie będzie w stanie sfinansować ukończenia gazociągu South Stream, który miał dostarczać tam surowiec.