Ukraina

Ukraina

P.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, o czym świadczy koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej - dodał.

Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział w czwartek w amerykańskim Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Szef dyplomacji mówił też, że według amerykańskich ocen, na Krymie jest teraz 45 tys. rosyjskich żołnierzy.

"Są jak stare dobre małżeństwo" - tak stosunki Angeli Merkel i Władimira Putina opisał kilka lat temu biograf niemieckiej kanclerz. Merkel wyrasta na głównego mediatora między Rosją a Zachodem i choć wciąż ma wpływ na Putina, może się jednak przeliczyć - pisze w analizie agencja Reutera. Podkreśla też, że przez ostatni miesiąc Merkel rozmawiała telefonicznie z Putinem częściej niż z którymkolwiek innym przywódcą.

Krym "stanowi nierozłączną część Ukrainy", uznał Parlament Europejski, który "stanowczo" potępił rosyjską napaść na półwysep. W razie dalszej eskalacji konfliktu nie wykluczył nałożenia sankcji wobec osób, które podjeły tę decyzję. Wezwał do liberalizacji reżimu wizowego dla Ukraińców.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zarzuciła Rosji w czwartek w Bundestagu, że swoimi działaniami na Krymie narusza międzynarodową stabilność i stawia prawo silniejszego ponad siłę prawa. Wykluczyła też możliwość interwencji wojskowej w związku z konfliktem. - To nie wchodzi w rachubę - podkreśliła.

Gwałtowny wzrost napięć na linii Waszyngton-Moskwa wywołuje poważny niepokój w instytucjach odpowiedzialnych za amerykański program kosmiczny. Rosjanie trzymają w garści dwa atuty, którymi mogliby poważnie utrudnić życie Amerykanom. To z Rosji dostarczane są silniki do ważnych rakiet Atlas V oraz to rosyjskie rakiety wożą kosmonautów NASA na orbitę. Pentagon próbuje w trybie przyśpieszonym znaleźć rozwiązanie.

Władimir Putin może użyć gazowego szantażu wobec naszego kraju - mówił Adam Hofman w "Kropce nad i" w TVN24 o energetycznej zależności Polski wobec Rosji. Jak dodał, na przykładzie gazoportu (w Świnoujściu - red.) "widać infantylność, która prowadzi do bezbronności".

- Polska jest dzisiaj bezpieczna. Przypadł nam w udziale dobry los, ale doświadczenie historyczne i obserwacja tego, co się dzieje dziś poza naszymi granicami na Wschodzie zmusza do stałej refleksji i stałej czujności - powiedział w orędziu do narodu prezydent Bronisław Komorowski. Na koniec dodał: - Budujmy więc, korzystając z czasów względnego bezpieczeństwa, w ramach najpotężniejszego sojuszu świata już teraz własną siłę, własne zdolności obronne.

Gdy na ulicach Kijowa 19 i 20 lutego lała się krew, Wiktor Janukowycz wraz ze swoją świtą w pośpiechu pakowali manatki. Z rezydencji Meżyhiria pod Kijowem ekipa byłego prezydenta wynosiła co cenniejsze przedmioty - wynika z nagrań kamer monitoringu, o których pisze "Kyiv Post". Filmy można obejrzeć w sieci i choć nie potwierdzono ich autentyczności, na jednym z nich łatwo rozpoznać można samego Janukowycza.