Ukraina

Ukraina

- Ukraina potrzebuje pomocy finansowej teraz, jeszcze przed reformami. Powinien być program krótko- i długookresowej pomocy - powiedział w piątek w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat były wicepremier Leszek Balcerowicz. Jak dodał, "bardzo ważne są twarde reakcje Zachodu na to, co robi Putin".

Pododdziały wojsk ukraińskich dołączyły do manewrów sił NATO, które odbywają się na terytorium Bułgarii. W ćwiczeniach, które potrwają dwa tygodnie, uczestniczą żołnierze z 12 państw członkowskich i partnerskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ukraińscy wojskowi uwięzieni w zablokowanych przez Rosjan bazach i na okrętach na Krymie zwracają się do władz w Kijowie z dramatycznymi apelami o podjęcie decyzji w sprawie swego dalszego losu. Ukraińscy wojskowi w bazach i na okrętach na Krymie mają instrukcje działania w związku z okupacją półwyspu przez Rosjan – odpowiada pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.

Kiedy separatystyczne władze Krymu na początku miesiąca mianowały na stanowisko prokuratora generalnego Natalię Pokłońską, najpewniej nie zdawały sobie sprawy ze skutków tej decyzji. 34-latkę przedstawiano jako skuteczną i energiczną funkcjonariuszkę, jednak to nie jej kompetencje przyniosły jej sławę. Za sprawą wydobytych z sieci mało oficjalnych zdjęć, w internecie wybuchła prawdziwa euforia z powodu urodziwej mieszkanki Krymu.

Władimir Putin podpisał traktat o przyjęciu Republiki Krymu do Federacji Rosyjskie oraz federalną ustawę konstytucyjną o utworzeniu w FR dwóch nowych podmiotów - Republiki Krymu i Sewastopola. Oba dokumenty wcześniej w piątek zatwierdziła Rada Federacji.

- Szerokość gestu Tuska jest nieograniczona, gdy chce wygrać - tak Jacek Kurski skomentował udział Michała Kamińskiego w wyborach do europarlamentu, który startuje z lubelskiej listy PO. Dodał również, że to osobisty sukces byłego posła PiS, który już żegnał się z polityką, a teraz jest w mainstreamie. - Michał, nie obraź się, przeszedłeś na złą stronę mocy - powiedział europoseł Solidarnej Polski. Dwaj byli posłowie PiS byli gośćmi "Kropki nad i".

Nowe amerykańskie sankcje uderzają w najbliższe otoczenie prezydenta Rosji. W jego przyjaciół, kolegów z KGB, biznesowych wspólników. Na liście znaleźli się m.in. były pierwszy wicepremier i minister obrony, a obecnie szef prezydenckiej administracji Siergiej Iwanow, gazowo-naftowy potentat Giennadij Timczenko oraz Jurij Kowalczuk - jak się nieoficjalnie mówi, dbający o finanse Putina.

W swoich politycznych kalkulacjach Rosja bierze pod uwagę uzależnienie Unii Europejskiej od importu gazu. Polityka ta skłoni jednak UE do oparcia się na innych dostawcach, a USA zaszkodzą Rosji niezależnie od tego, dokąd będą eksportować swój gaz łupkowy - pisze "New Yorker".

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedłużył rozmowy z ukraińskimi władzami na temat pakietu pomocowego dla tego kraju, ponieważ jego eksperci potrzebują więcej czasu, by zakończyć prace nad zaproponowanymi przez Kijów planami reform.