Ukraina

Ukraina

W chwili uzyskania niepodległości Ukraina była trzecim mocarstwem jądrowym świata. Miała więcej głowic niż Chiny, Francja i Wielka Brytania razem wzięte. Kijów długo opierał się naciskom Rosji i USA, próbując zachować choć część arsenału. Ostatecznie mocarstwa dopięły swego. Dzisiaj część ukraińskich polityków znów chce mieć broń jądrową. Czy to możliwe?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Berlinie uznała za sukces wypracowanie przez UE jednolitego stanowiska wobec kryzysu na Ukrainie pomimo zróżnicowanego podejścia poszczególnych krajów członkowskich do Rosji. Merkel nie wykluczyła nałożenia kolejnych sankcji, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating Ukrainy z Caa2 do Caa3 ze względu na "eskalację kryzysu politycznego w tym kraju". Zdaniem agencji, zakup obligacji emitowanych przez ukraiński rząd wiąże się z coraz większym ryzykiem.

Na Ukrainie głównymi problemami związanymi z mniejszościami narodowymi są obecnie: polityka językowa i sytuacja na Krymie, gdzie Ukraińcy i Tatarzy znajdują się w niepewnym położeniu - oceniła wysoka komisarz OBWE ds. spraw mniejszości narodowych Astrid Thors. Jednocześnie pochwaliła rząd w Kijowie za "rozbrojenie grup zbrojnych" w różnych częściach kraju.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy skierowało do rosyjskiego MSZ notę z prośbą o przedstawienie informacji o dostawach w styczniu sprzętu specjalistycznego z Rosji na Ukrainę – podało w piątek biuro prasowe ukraińskiego resortu. Ukraina podejrzewa, że w planowaniu i wykonaniu tzw. operacji antyterrorystycznej na kijowskim Majdanie uczestniczyli funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

Sekretarz obrony USA Chuck Hagel powiedział w wywiadzie dla dziennika i telewizji Bloomberg, że NATO rozważa opcję wysłania do Europy Środkowej na stałe amerykańskich żołnierzy w związku z zagrożeniem, jakie w Europie stworzyła w ostatnim czasie Rosja. Potwierdził tym samym słowa dowódcy Sojuszu w Europie, gen. Philipa Breedlove'a, którego w czwartek cytował "New York Times".

MSZ Rosji skrytykowało w piątek prezydenta Rumunii Traiana Basescu i szefa MSZ Titusa Corlateana za "szereg antyrosyjskich wypowiedzi w związku z wydarzeniami wokół Ukrainy". Resort wyraził rozczarowanie "kolejną falą antyrosyjskiej retoryki" w Bukareszcie.

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział, że działania Rosji nie prowadzą do złagodzenia napięcia w związku z kryzysem ukraińskim. Według ministra Unia Europejska powinna w dalszym ciągu przygotowywać surowsze sankcje wobec Moskwy.

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wypowiedział się w piątek kategorycznie przeciwko federalizacji państwa i zaapelował do Rosji, by nie mieszała się w wewnętrzne sprawy jego kraju. Szef rosyjskiego MSZ stwierdził natomiast, że Ukraina musi przeprowadzić "rzeczywistą, a nie kosmetyczną" reformę konstytucyjną. Stwierdził przy tym, że to Zachód miesza się w sprawy Ukrainy.

Władze Ukrainy mają zamiar zerwać współpracę militarną z Rosją - poinformował pierwszy wicepremier Ukrainy Witalij Jarema, powołując się na decyzję szefa rządu w Kijowie. Politycy rozumieją przez to także zerwanie kooperacji przemysłów zbrojeniowych, co będzie oznaczało ostry kryzys dla firm ukraińskich.

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy najważniejsze wydarzenia. Dziś czekamy na konferencję rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa, który ma skomentować działania NATO w Europie, będące odpowiedzią na aneksję przez Rosję Krymu. Zastanowimy się też, czy Londyn styanie się drugim Pekinem. Nad Tamizą odnotowano rekordowe zanieczyszczenie powietrza. W Mali szaleje wirus Ebola. Z jego powodu zmarło już 84 osoby. W TVN24 BiŚ porozmawiamy na ten temat z ekspertami i zapytamy ich, czy jest się czego bać.

Prezydent Barack Obama podpisał w czwartek ustawę o udzieleniu pomocy Ukrainie w postaci gwarancji kredytowych na sumę 1 mld USD. W ustawie Kongres dał ponadto Obamie zielone światło do nakładania dalszych sankcji na Rosję, by ukarać ją za agresję na Ukrainę.