Ukraina

Ukraina

- Wierzyliśmy, że jedziemy na rutynowe ćwiczenia. Gdybym wiedział, że chodzi o wojnę, nigdy bym się na to nie zgodził. Mam dwójkę małych dzieci - opowiada w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" jeden z rosyjskich spadochroniarzy, którzy "przypadkiem" - jak twierdzi Kreml - znaleźli się na wschodzie Ukrainy. Swój pobyt na froncie nazywa "najdłuższym sierpniem w życiu", a Rosjanie z niedowierzaniem przyjmują informacje o kolejnych cynkowych trumnach wracających do kraju z ofiarami wojny, która oficjalnie się nie toczy.

Terytoria ukraińskie znajdujące się pod kontrolą prorosyjskich separatystów i wojsk rosyjskich sięgają do wybrzeża Morza Azowskiego - powiadomiła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy. Rosjanie prowadzą ciągłą powietrzną obserwację wojsk ukraińskich w rejonie Mariupola i na granicy z okupowanym Krymem - informował wcześniej ekspert wojskowy Dmytro Tymczuk, dodając, że tylko w ciągu minionej doby dwukrotnie odnotowano obecność rosyjskich samolotów bezzałogowych.

Jak daleko posunie się Władimir Putin? Radosław Sikorski w TVN24 Biznes i Świat był ostrożny w swoich prognozach. - Dyplomacja zawsze musi dawać drugiej stronie możliwość korekty swojego zachowania - podkreślił. Przedstawił jednak powody, dla których rosyjski prezydent może zdecydować się na kontynuację wojny na Ukrainie.

Petro Poroszenko został zaproszony do wygłoszenia przemówienia na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA - poinformowali w środę przywódcy Kongresu. Jak oświadczył przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner, zaproszenie ukraińskiego prezydenta pokazuje zaangażowanie Waszyngtonu w sprawy Ukrainy.

Władimir Putin oświadczył w środę, że Rosja musi utrzymać swoją siłę nuklearną jako czynnik odstraszania z uwagi na rosnącą liczbę potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa kraju. Dodał, że Federacja Rosyjska nie zamierza dać się wciągnąć w nowy wyścig zbrojeń, który "niektórzy chcą rozkręcić". Zapowiedział, że do końca roku opracowana zostanie nowa doktryna wojenna Rosji.

Ukraiński operator gazowy Ukrtransgaz poinformował, że Rosja rozpoczęła ograniczanie dostaw gazu do Polski, aby zakłócić ich przepływ rewersem na Ukrainę - podaje Reuters za RIA Novosti. Gaz-System rzeczywiście czasowo wstrzymał przesyłanie paliwa na Ukrainę. Ale rosyjski Gazprom utrzymuje, że dostarcza do Polski taką samą ilość gazu, jak w ostatnich dniach.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie rozmieści wkrótce samoloty bezzałogowe, tzw. drony, do monitorowania rozejmu między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę szef OBWE Didier Burkhalter.

Ukraina ponosi pełną odpowiedzialność za katastrofę malezyjskiego boeinga, gdyby Kijów rozwiązywał swoje wewnętrzne problemy bez użycia wojska, do tragedii by nie doszło - oświadczył minister obrony Rosji. Siergiej Szojgu mówił o tym podczas spotkania z ministrem obrony Malezji Hishammuddinem Husseinem.

Rosjanie wycofali z Donbasu do tej pory 70 proc. swoich sił - oświadczył Petro Poroszenko na rozszerzonym posiedzeniu rządu Ukrainy. Prezydent przyznał jednak, że nie wie, jak długo uda się utrzymać rozejm. Zapewnił, że zawarte w Mińsku porozumienie o wstrzymaniu ognia nie przewiduje federalizacji, ani zmian granic państwa.

Zachodnie wsparcie w postaci dostaw broni zapewni Ukrainie skuteczną obronę, a Kreml narazi na większe koszty - powiedział we wtorek w wywiadzie dla niemieckiej stacji "Deutsche Welle" profesor Zbigniew Brzeziński. - Musimy wspierać Ukrainę, dostarczając jej broń - podkreślił ekspert.

- Nie chcemy widzieć Ukrainy w NATO - powiedział we wtorek w Brukseli rosyjski ambasador przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow. Według niego byłoby to "bezprecedensowe wyzwanie dla bezpieczeństwa europejskiego, najważniejsze od obalenia muru berlińskiego".

Prezydenci Ukrainy i Rosji Petro Poroszenko i Władimir Putin rozmawiali we wtorek telefonicznie o kwestiach związanych z przestrzeganiem rozejmu na wschodzie Ukrainy i ustalili, że będą stale monitorować te kwestie - poinformowały służby prasowe Poroszenki.

Ukraińska państwowa rada ds. telewizji i radiofonii opublikowała we wtorek listę 15 rosyjskich kanałów telewizyjnych, których retransmitowanie na Ukrainę przez telewizje kablowe jest zabronione. Są wśród nich: Kanał 1, NTW, Rossija 24, Russia Today.

Wtorek jest najspokojniejszym dniem w Donbasie od momentu ogłoszenia rozejmu. Jednak obie strony nie wierzą, że da się długo utrzymać taką sytuację. Lider donieckich rebeliantów mówi, że separatyści chcą kontrolować cały Donbas, a więc i Mariupol. Miasto przygotowuje się na szturm, podczas gdy Rosjanie i rebelianci zamiast wycofywać się - co przewiduje porozumienie z Mińska - wzmacniają swoje siły.