Ukraina

Ukraina

Emmanuel Macron i Angela Merkel wspólnie potępili jako "bezprawne" głosowanie zorganizowane na wschodzie Ukrainy przez prorosyjskich separatystów. "Te tak zwane wybory podważają integralność i suwerenność Ukrainy", oświadczyli w niedzielę przywódcy Francji i Niemiec.

Ukraińska aktywistka Kateryna Handziuk, w lipcu oblana kwasem siarkowym przez nieznanych sprawców, zmarła w niedzielę w szpitalu. Atak na Handziuk wywołał ogromne poruszenie wśród Ukraińców i krytykę bezradności policji. W ostatnim czasie przez Ukrainę przetoczyła się fala ataków na obrońców praw człowieka.

Może skończyć się to poważnym konfliktem, jakiego dawno nie mieliśmy - ocenił Paweł Kowal, komentując w "Faktach po Faktach" w TVN24 stosunki rosyjsko-ukraińskie po wszczęciu procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Rosyjska Cerkiew jest temu zdecydowanie przeciwna, a władze państwowe w Moskwie podkreślają, że przywiązują do tej sprawy dużą wagę. Stanisław Ciosek, drugi gość programu, ocenił, że "będzie burza, którą trzeba przetrwać".

Sankcje wprowadzone w czwartek przez Rosję wobec obywateli Ukrainy i firm z tego kraju nie będą miały dużego wpływu na ukraińską gospodarkę, ani na więzi gospodarcze łączące oba kraje; nie wpłyną też na sytuację w Donbasie - oceniają komentatorzy w Rosji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek podczas wizyty w Kijowie poparła przedłużenie sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję za jej rolę w konflikcie na wschodzie Ukrainy i za aneksję Krymu. Jak podkreśliła, na wschodniej Ukrainie "nie ma trwałego rozejmu, umierają żołnierze".

Polscy żołnierze zostali wysłani do walki w Donbasie – taką informację podał na oficjalnej konferencji prasowej przedstawiciel Milicji Ludowej samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Tego typu doniesienia pojawiają się w rosyjskojęzycznych mediach od samego początku walk na wschodzie Ukrainy. Łączy je nie tylko powtarzający się motyw „polskich najemników”, ale także fakt, że są nieprawdziwe. Prześledziliśmy historię tej dezinformacji.

Polska ambasada w Kijowie interweniowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy w sprawie oświadczenia Rady Obwodowej Lwowa na temat usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich - poinformował w piątek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Wyraził nadzieję, że ciągle możliwe jest znalezienie porozumienia w tej sprawie.

W Kerczu na Krymie odbyła się w piątek uroczystość żałobna, na której pożegnano ofiary masowego zabójstwa dokonanego w miejscowym technikum przez ucznia tej szkoły. Po uroczystości odbędą się pogrzeby ofiar. Większość z nich spocznie na cmentarzach na Krymie.

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego ataku w technikum w Kerczu na Krymie - poinformowały służby medyczne. Ranne zostało co najmniej 60 osób. Szef władz Krymu Siergiej Aksionow przekazał, że napastnikiem był uczeń szkoły, który następnie się zastrzelił.