Ukraina

Ukraina

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że kierowane pod adresem Rosji zarzuty planowania zajęcia Berdiańska i Mariupola - ukraińskich miast nad Morzem Azowskim - są bezpodstawne, a słowa na ten temat prezydenta Petra Poroszenki - "absurdalne". Jednocześnie rosyjska Flota Czarnomorska poinformowała o prowadzeniu na anektowanym Krymie planowych szkoleń załóg przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał i Bastion. Obsługa systemów ma przećwiczyć przeprowadzanie ostrzałów umownych celów morskich.

Adwokat jednego z ukraińskich marynarzy zatrzymanych przez Rosję na Morzu Czarnym, Nikołaj Połozow, poinformował, że zatrzymanym przedstawiono zarzuty. Dotyczą one "nielegalnego przekroczenia granicy Federacji Rosyjskiej".

Rosja nie odpowie analogicznymi krokami na ograniczenie przez Ukrainę wjazdu Rosjan na jej terytorium - podało w niedzielę radio Echo Moskwy. Rozgłośnia powołuje się na słowa prezydenta Władimira Putina na konferencji prasowej w Buenos Aires po szczycie G20.

Wiele razy ostrzegaliśmy przed tymi, którzy w Europie flirtują i ślepo tańczą z Putinem - powiedział Petro Poroszenko w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla włoskiej gazety "Corriere della Sera". Prezydent Ukrainy zaznaczył, że docenia "zbiorowy europejski apel o to, by Kreml szanował rolę prawa międzynarodowego" i podkreślił, że "czas politycznych deklaracji na temat zasad skończył się".

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w sobotę rano złożył wieńce na cmentarzu w Bykowni, rozpoczynając tym samym drugi dzień swojej wizyty na Ukrainie. W położonym tuż u granic Kijowa lesie w Bykowni w zbiorowych mogiłach pogrzebano około 150 tysięcy ofiar komunizmu różnych narodowości, w tym około 3,5 tysiąca Polaków z listy katyńskiej.

Służby prasowe rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego poinformowały w piątek o rozlokowaniu na anektowanym Krymie przeciwlotniczych systemów rakietowych Pancyr-S. Armia oświadczyła, że zestawy mają wzmocnić obronę przeciwlotniczą tego okręgu wojskowego.

Straż Graniczna Ukrainy zamyka obcokrajowcom wjazd na zaanektowany przez Rosję Krym – oświadczył w czwartek rzecznik Straży Andrij Demczenko. Na półwysep będą mogli wjechać wyłącznie obywatele ukraińscy. Decyzja ma związek z wprowadzeniem na Ukrainie stanu wojennego.

Rosyjski sąd na anektowanym Krymie nakazał umieszczenie w areszcie 24 marynarzy Ukrainy, czyli całej załogi okrętów zatrzymanych w niedzielę na Morzu Czarnym podczas konfrontacji przy Cieśninie Kerczeńskiej. Sąd zakończył w środę rozpatrywanie tzw. środka zapobiegawczego wobec zatrzymanych.

Rosja zaatakowała i przejęła trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych - oświadczyło Ministerstwo do spraw Terytoriów Tymczasowo Okupowanych w Kijowie. Do incydentu odniósł się także prezydent Rosji Władimir Putin, który określił go "prowokacją".

Rosyjskie media opublikowały nagranie wideo przejazdu mobilnych przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał z informacją, że przewożono je do Kerczu na zaanektowanym Krymie. Ponadto Rosja zapowiedziała w środę rozlokowanie na Krymie kolejnych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów S-400.

Sytuacja w Cieśninie Kerczeńskiej nie wymaga bezpośrednich rozmów między prezydentami Rosji i Ukrainy - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Słowa Pieskowa to odpowiedź na oświadczenie sekretarza stanu USA. Mike Pompeo apelował do Władimira Putina i Petra Poroszenki o zaangażowanie "w celu rozwiązania sytuacji".