Ukraina

Ukraina

Od początku roku do 17 grudnia liczba ofiar w strefie konfliktu w Donbasie wyniosła 43 zabitych i 182 rannych - poinformował w Mińsku przedstawiciel OBWE Martin Sajdik. Jak wskazał, to o 52 procent mniej niż w ubiegłym roku i najmniej od początku konfliktu.

Prezydent Andrzej Duda odwołał z dniem 31 stycznia Jana Piekłę ze stanowiska ambasadora Polski na Ukrainie - wynika z postanowienia opublikowanego w środę w "Monitorze Polskim". W tym samym terminie z funkcji ambasadora odwołano także szefów placówek dyplomatycznych w Korei Północnej, Krzysztofa Ciebienia oraz Turcji, Macieja Langa.

Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął w środę okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo, którego obecność władze w Kijowie tłumaczą zaostrzeniem sytuacji w związku z działaniami Rosji na Morzu Czarnym i Azowskim.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w rozmowie telefonicznej ze zwierzchnikiem Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Epifaniuszem wyraził poparcie Stanów Zjednoczonych dla swobody religijnej i suwerenności Ukrainy – poinformowała w środę amerykańska ambasada w Kijowie.

Minister Ławrow straszy Ukrainę i wspólnotę międzynarodową "prowokacjami", poszukując propagandowo-dyplomatycznej przykrywki dla militaryzacji okupowanego przez Rosję Krymu – oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych w Kijowie. To reakcja na poniedziałkowe wystąpienie szefa rosyjskiej dyplomacji.

Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego zwołała w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym synod i ogłosiła, że pozostaje jedynym kanonicznym Kościołem prawosławnym na Ukrainie. Sobotni sobór zjednoczeniowy Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej i Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego - który wybrał biskupa Epifaniusza na zwierzchnika - uznała za nieważny.

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zarzucił w poniedziałek Kijowowi przygotowywanie "prowokacji zbrojnych" w rejonie Krymu. Ostrzegł, że Rosja odpowie "jak się patrzy" na takie działania, choć jednocześnie oświadczył, że jego kraj nie będzie walczyć z Ukrainą.

Na Ukrainie w sobotę po południu, podczas podejścia do lądowania, rozbił się samolot myśliwski Su-27. Pilot nie żyje - poinformował Sztab Generalny ukraińskich Sił Zbrojnych.

NATO potępia działania Rosji wobec ukraińskiej marynarki wojennej i domaga się uwolnienia marynarzy, zatrzymanych po ostrzelaniu ich okrętów w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej – oświadczył sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Na potwierdzenie silnego stanowiska wobec Rosji przez Unię liczy także szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o objęciu unijnymi sankcjami dziewięciu osób za zorganizowanie listopadowych "wyborów" w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Na razie nie ma szans na restrykcje za rosyjski atak na ukraińskie okręty.

Jeżeli Rosja nie będzie przestrzegała prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim, Litwa zwiększy swoją obecność wojskową i wykona kroki, które będą miały za zadanie zapewnienie swobody ruchu przez Cieśninę Kerczeńską - oświadczyła w piątek w Kijowie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.