Ukraina

Ukraina

W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie wystawiono w poniedziałek tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Zwinięty w rulon dekret o niezawisłości tego Kościoła wnieśli do świątyni jego zwierzchnik, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko.

W mediach społecznościowych popularności nabiera informacja o tym, że Straż Graniczna co tydzień rekwiruje przemycaną z Ukrainy do Polski broń. Wpis na ten temat został zilustrowany zdjęciem kilku sztuk broni, leżących na stole z dopiskiem „Oto broń z Ukrainy”. Konkret24 sprawdził, że to nieprawda.

Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii, wybór następczyni Angeli Merkel, wojna na Ukrainie oraz brexit to najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy na świecie według gości "Babilonu" w TVN24 BiS. Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Piotrowska-Oliwa, Eliza Olczyk, Magdalena Chrzczonowicz i Grażyna Staniszewska podsumowały miniony rok w sprawach międzynarodowych.

W Donbasie na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę rozejm - poinformowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zawieszenie broni dotyczy walczących tam od 2014 roku ukraińskich sił rządowych i wspieranych przez Rosję separatystów.

Rosja uruchomiła scenariusz ingerencji w wybory prezydenckie i parlamentarne na Ukrainie oraz wybory parlamentarne w Mołdawii - oświadczył w piątek ukraiński prezydent Petro Poroszenko podczas otwarcia ukraińsko-mołdawskiego przejścia granicznego Udobne-Palanca.

Konflikty w Syrii i na wschodzie Ukrainy były głównymi tematami telefonicznej rozmowy, którą w piątek wieczorem przeprowadzili kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin - poinformowała zastępczyni rzecznika rządu Niemiec Ulrike Demmer.

Wicepremier Ukrainy Iwanna Kłympusz-Cyncadze wezwała Unię Europejską do nałożenia nowych sankcji na Rosję. Wcześniej takie kroki podjęła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, która rozszerzyła restrykcje w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej oraz wyborami w Donbasie.

Kraje członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej przyjęły w piątek formalną decyzję o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji do 31 lipca 2019 roku. Wcześniej taką decyzję podjęli na szczycie unijnym przywódcy UE.