Ukraina

Ukraina

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zajął pierwsze miejsce w dwóch opublikowanych w czwartek sondażach przed marcowymi wyborami prezydenta Ukrainy. Aktor wyprzedził prowadzącą dotąd w sondażach byłą premier Julię Tymoszenko i obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz został skazany na 13 lat pozbawienia wolności w procesie o zdradę stanu – ogłosił w czwartek sąd rejonowy dzielnicy Obołoń w Kijowie. Prokurator generalny określił sprawę byłego prezydenta jako "jedną z najbardziej zasadniczych dla przyszłości Ukrainy".

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz oraz ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy, Litwy, Łotwy oraz Estonii udadzą się we wtorek do Mariupola w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Jak podało polskie MSZ, celem wizyty ma być między innymi wyrażenie "nieustającego wsparcia Polski na rzecz europejskich i transatlantyckich aspiracji naszego wschodniego sąsiada".

W Soborze Mądrości Bożej w Kijowie wystawiono w poniedziałek tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Zwinięty w rulon dekret o niezawisłości tego Kościoła wnieśli do świątyni jego zwierzchnik, metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz oraz prezydent Petro Poroszenko.

W mediach społecznościowych popularności nabiera informacja o tym, że Straż Graniczna co tydzień rekwiruje przemycaną z Ukrainy do Polski broń. Wpis na ten temat został zilustrowany zdjęciem kilku sztuk broni, leżących na stole z dopiskiem „Oto broń z Ukrainy”. Konkret24 sprawdził, że to nieprawda.

Decyzja Trumpa o wycofaniu amerykańskich wojsk z Syrii, wybór następczyni Angeli Merkel, wojna na Ukrainie oraz brexit to najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy na świecie według gości "Babilonu" w TVN24 BiS. Małgorzata Niezabitowska, Grażyna Piotrowska-Oliwa, Eliza Olczyk, Magdalena Chrzczonowicz i Grażyna Staniszewska podsumowały miniony rok w sprawach międzynarodowych.

W Donbasie na wschodzie Ukrainy rozpoczął się w nocy z piątku na sobotę rozejm - poinformowała Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Zawieszenie broni dotyczy walczących tam od 2014 roku ukraińskich sił rządowych i wspieranych przez Rosję separatystów.