Ukraina

Ukraina

Pod zarzutem zdrady stanu zatrzymano w poniedziałek byłego szefa sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy Wołodymyra Zamanę - poinformował główny ukraiński prokurator wojskowy Anatolij Matios. Decyzja o dalszych krokach w sprawie wojskowego ma zostać podjęta jeszcze w poniedziałek.

Do Odessy, na południu Ukrainy, zawinął amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook – poinformowały miejscowe media. Jest to kolejna jednostka NATO na Morzu Czarnym po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker zaprezentował w sobotę stronę internetową "Przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainie". Jest to chronologiczny zapis trwającego od 2014 roku konfliktu, z wyjaśnieniem jego przyczyn oraz najważniejszych wydarzeń.

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z wnętrza centrum handlowego w Kijowie. Na schodach z zainstalowanymi ekranami LED wyświetlono swastykę. Nagranie jest prawdziwe. Centrum twierdzi, że był to atak hakerski.

Do Odessy na południu Ukrainy zmierza amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który wpłynął we wtorek na Morze Czarne i jest kolejną jednostką NATO w tym regionie po zaostrzeniu się rosyjsko-ukraińskiego konfliktu o żeglugę w Cieśninie Kerczeńskiej.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę na Ukrainie, dokąd przybył w związku z piątą rocznicą najbardziej tragicznych wydarzeń rewolucji godności z przełomu 2013 i 2014 roku na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Do 37 wzrosła liczba kandydatów na prezydenta Ukrainy, którzy wezmą udział w wyznaczonych na 31 marca wyborach – podała w środę agencja Interfax Ukraina. Apelacyjny sąd administracyjny w Kijowie potwierdził z kolei, że przywódca Komunistycznej Partii Ukrainy (KPU) Petro Symonenko nie może być zarejestrowany.