Ukraina

Ukraina

Ukraina nie zgodzi się na wybory w zajętym przez separatystów prorosyjskich Donbasie w obecności wojsk - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski. Poinformował też, że trwają przygotowania nowej ustawa o szczególnym statusie Donbasu, która wyklucza kapitulację w toczącym się tam konflikcie. Tzw. formuła Steinmeiera w sprawie rozwiązania konfliktu nie wejdzie w życie, póki nie będzie uwzględniona w ukraińskim prawie, zapewnił prezydent.

Amerykański aktor Tom Cruise przyleciał w poniedziałek do Kijowa na zaproszenie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Obydwaj rozmawiali o kinie i możliwościach kręcenia filmów na Ukrainie - podała administracja ukraińskiego prezydenta.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo słyszał rozmowę telefoniczną Donalda Trumpa i Wołodymyra Zełenskiego z 25 lipca - poinformowała telewizja CNN, powołując się na zaznajomione ze sprawą źródło. Departament Stanu nie odniósł się do prośby tej stacji o komentarz w tej sprawie.

"Wymyślił fałszywe słowa" - tak prezydent USA Donald Trump uzasadniał w poniedziałek, dlaczego jego zdaniem szef komisji wywiadu Izby Reprezentantów może zasługiwać na "areszt za zdradę". Adam Schiff kieruje śledztwem mogącym doprowadzić do impeachmentu amerykańskiego przywódcy. Już wcześniej prezydent oceniał, że prowadzone przez demokratę śledztwo to "polowanie na czarownice".

W ukraińskich i rosyjskich mediach pojawiła się informacja o Ukraińcu postrzelonym przez polskiego żołnierza na poligonie w Jaworowie podczas ukraińsko-amerykańskich manewrów wojskowych. Ukraińska policja zaprzeczyła takim doniesieniom, a przedstawiciele portalu, który był źródłem tych doniesień, poinformowali, że artykuł był efektem ataku hakerskiego przeprowadzonego przez "nieznanych sprawców". Fałszywe informacje nadal można jednak znaleźć w sieci.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w środę z Donaldem Trumpem. Spotkanie odbyło się dzień po ogłoszeniu przez demokratów, że Izba Reprezentantów wszczyna dochodzenia w sprawie nacisków Trumpa na Ukrainę, co może prowadzić do impeachmentu prezydenta. Również w środę Biały Dom opublikował zapis rozmowy prezydentów, która odbyła się 25 lipca.

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że nie wywierał - jak donosiły media - nacisków na swojego ukraińskiego odpowiednika Wołodymyra Zełenskiego w sprawie dochodzenia wobec syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena. - Nie powiedziałem nic złego - zapewnił.

Najmłodszy z byłych ukraińskich więźniów politycznych w Rosji Pawło Hryb powiedział, że zawdzięcza wolność między innymi wsparciu ze strony Polski. Hryb został uwolniony w wyniku ostatniej wymiany więźniów między Rosją i Ukrainą. 21-latek chciałby teraz odwiedzić Polskę i opowiadać o losie, jaki go spotkał. - Mieszkańcy Europy powinni jak najszybciej przekonać się, że Rosja to niebezpieczne i agresywne państwo, które gotowe jest porwać dowolnego człowieka - ocenił.