Syria

Syria

ONZ: W Syrii zabito ponad pięć tysięcy osób

Ponad pięć tysięcy osób zginęło, a 14 tysięcy aresztowano podczas powstania przeciwko władzom w Syrii - poinformowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay. Według niej do ościennych krajów uciekło ponad 12 tys. osób.

Izrael: Upadek Asada to byłoby błogosławieństwo

Upadek prezydenta Syrii Baszara el-Asada będzie "błogosławieństwem dla Bliskiego Wschodu" - powiedział minister obrony Izraela Ehud Barak. Poruszył też problem Iranu i choć wezwał do zastosowania sankcji wobec Teheranu, to nie wspominał nic o możliwości ataku na ten kraj.

Turcja "nie będzie stała bezczynnie"

Turcja nie chce ingerować w sprawy wewnętrzne Syrii, ale nie będzie stała bezczynnie, jeśli zagrożone zostanie bezpieczeństwo regionu - oznajmił turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

Płonie ropociąg. "To opozycja"

Płomienie i ogromne kłęby dymu unoszą się nad uszkodzonym ropociągiem w pobliżu syryjskiego miasta Hims. Według opozycji rurociąg został wysadzony w powietrze.

"Nie zabijamy naszych ludzi"

Giną nie tylko cywile, a policjanci i wojskowi wierni reżimowi; nikt nie kazał strzelać do bezbronnych; nie boimy się sankcji - to tezy prezydenta Syrii Baszara el-Asada, które wygłosił w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji ABC.

ONZ: Syria na krawędzi wojny

Rada Praw Człowieka ONZ potępiła w piątek w rezolucji syryjskie władze za "systematyczne, powszechne i rażące" łamanie praw człowieka i podstawowych wolności.

Ponad 4 tys. ofiar, w tym 307 dzieci. ONZ liczy ofiary

Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay wezwała społeczność międzynarodową do ochrony ludności cywilnej w Syrii przed "bezwzględnymi prześladowaniami" reżimu. Kraj znajduje się na krawędzi wojny domowej - ostrzegła komisarz i podała najnowsze wyliczenia co do liczby ofiar reżimu Baszara el-Asada.

Rosyjskie pociski obronią Syrię od morza

Do tej pory o dozbrajaniu Syryjczyków informowały izraelskie i arabskie media. Teraz to rosyjska agencja Interfax donosi, że Rosja dostarczyła Syrii przeciwokrętowe pociski manewrujące. Dzięki nim Syryjczycy mogą bronić się przed ewentualną inwazją od strony morza.

Uderzają nowymi sankcjami w syryjski reżim Asada

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nałożyli nowe sankcje na przedstawicieli Syrii i firmy z tego kraju. Nowymi sankcjami w reżim Baszara el-Asada uderzyły także Stany Zjednoczone. Według ogłoszonych w czwartek ocen ONZ, reżim ma na swoim sumieniu już ponad 4 tys. ofiar śmiertelnych.

Arabowie odcinają się od Syrii

Liga Arabska uzgodniła projekt sankcji wobec Syrii. Przewiduje on m.in. zamrożenie kont przedstawicieli rządu w Damaszku i zakaz podróży do krajów arabskich dla członków reżimu. To reakcja na krwawe tłumienie protestów przez syryjskie władze.

Bush i Kuzniecow naprzeciw siebie? Konfrontacja USA i Rosji

Dwa morskie giganty - jeden należący do U.S. Navy, drugi do rosyjskiej floty - spotkają się wkrótce w pobliżu syryjskiego wybrzeża - donosi zazwyczaj dobrze poinformowany izraelski portal debka. Obecność okrętu USS George W.H. Bush jest o tyle znacząca, że w czwartek USA po raz wezwały swoich obywateli do opuszczenia Syrii. Presja dyplomatyczna czy przygotowanie do interwencji?

Powstaną "korytarze humanitarne" w Syrii?

Zachód i Liga Arabska ciągle wykluczają militarną interwencję w Syrii, ale coraz śmielej zaczynają się pojawiać głosy, które nie wykluczają podjęcia bezpośredniej akcji zapobiegającej dalszemu rozlewowi krwi. Z najnowszym pomysłem wystąpił szef francuskiej dyplomacji Alain Juppe.

"Walka z narodem to nie heroizm, ale tchórzostwo"

Turecki premier wyjątkowo ostro zaatakował dyktatora Syrii Baszara Asada. Do niedawna oba kraje utrzymywały przyjacielskie stosunki, teraz Recep Erdogan ostrzegł swojego niedawnego sojusznika, że podąża ku takiemu samemu końcowi, jaki spotkał Muammara Kaddafiego. - Walka z własnym narodem do ostatniej kropli krwi, to nie heroizm, ale tchórzostwo - stwierdził Turek.

"Nadejdzie dzień, kiedy i ty odejdziesz"

W krytycznych uwagach pod adresem prezydenta Syrii Basara el-Asada przodują zdecydowanie władze Turcji. Premier tego kraju, Recep Tayyip Erdogan, oświadczył właśńie, że dni syryjskiego prezydenta są policzone. - Nadejdzie dzień, kiedy i ty odejdziesz - powiedział dziennikarzom w Stambule Erdogan.

"Zwiększymy nacisk na reżim Asada"

Baszar el-Asad nic nie robi sobie z kolejnych gróźb wysuwanych pod jego adresem przez Zachód a nawet Ligę Arabską. Syryjski przywódca nie zamierza ugiąć się pod siłą deklaracji, za którymi nie idą żadne konkretne kroki. Najnowsze słowa oburzenia Damaszek usłyszał z ust szefa brytyjskiego MSZ.

Ultimatum minęło. Co dalej z Syrią?

Ministrowie spraw zagranicznych państw Ligi Arabskiej spotkają się w czwartek, by przeprowadzić rozmowy na temat sytuacji w Syrii - poinformowała w niedzielę egipska państwowa agencja prasowa MENA, powołując się na przedstawiciela Ligi, która ma swą siedzibę w Kairze.

"Nie jest normalne, że Rada Bezpieczeństwa nie reaguje"

Szef francuskiego MSZ Alain Juppe wezwał w Ankarze Radę Bezpieczeństwa ONZ do działania przeciwko reżimowi prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Juppe mówił też, że nadszedł czas, aby zaostrzyć sankcje przeciwko Syrii z powodu krwawej rozprawy z opozycją.

Konflikt w Syrii "jak wojna domowa"

- To jest całkiem podobne do prawdziwej wojny domowej - tak rozwój najnowszych wypadków w Syrii skomentował szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Opozycja powołuje tymczasowe władze

Wolna Armia Syryjska złożona ze zbuntowanych żołnierzy armii rządowej ogłosiła powołanie tymczasowej rady wojskowej. Jej celem ma być obalenie reżimu prezydenta Baszara el-Asada, ochrona ludności cywilnej, a także zapobieganie anarchii.