Syria

Syria

Krwawa sobota w Syrii. Zginęło co najmniej 80 osób

80 osób, w tym 52 cywilów zginęło w sobotę w Syrii, gdy siły rządowe próbowały zająć miasto Latamna w prowincji Hama - podaje agencja AFP powołując się na opozycjonistów. Prawie 700 osób uciekło w ciągu ostatniej doby z Syrii do Turcji - poinformowały w sobotę tureckie władze.

Ambasador pokazuje zdjęcia satelitarne z bombardowań

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostro potępił rząd syryjski za kolejne ataki sił reżimowych na ludność cywilną i zażądał od Damaszku dotrzymania obietnicy wstrzymania takich operacji militarnych. Na dowód tego, że obietnica nie jest dotrzymywana, ambasada USA przedstawiła zdjęcia satelitarne, które pokazują bombardowane obszary Syrii.

Ławrow ostrzega przed "wieloletnią rzezią"

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ostrzegł w środę państwa Zachodu i arabskie, że uzbrojenie przeciwników syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada doprowadzi jedynie do większego rozlewu krwi i nie pomoże pokonać sił reżimu.

Rebelianci "przedstawicielami wszystkich Syryjczyków"

Konferencja "Przyjaciół Syrii" z udziałem 83 krajów, obradująca w niedzielę w Stambule uznała opozycyjną Narodową Radę Syryjską (NRS) za "przedstawicielkę wszystkich Syryjczyków" i "głównego rozmówcę" - ogłosił szef tureckiego MSZ Ahmet Davutoglu. Zapowiedział też, że społeczność międzynarodowa nie da prezydentowi Asadowi "jeszcze jednej szansy".

"Miękkie lądowanie" możliwe w Syrii?

Być może syryjscy rebelianci powinni zgodzić się na poparte przez prezydenta Baszara el-Asada "sterowane przekazanie" władzy pod egidą ONZ niż dalej przeć ku wojnie domowej, która przyniesie więcej ofiar i zniszczenia - zastanawia się "Washington Post".

Asad dalej strzela. Moskwa chce nacisku na opozycję

Mimo przyjęcia przez Damaszek planu pokojowego Kofiego Annana, syryjska armia kontynuuje rozprawę z antyrządową rebelią. Waszyngton oznajmił, że w takiej sytuacji jedynym sposobem zakończenia konfliktu jest zrzeczenie się władzy przez prezydenta Baszara el-Asada. Rosja z kolei apeluje do społeczności międzynarodowej, by wywarła nacisk na syryjską opozycję.

ONZ do Syrii: Nie ma czasu do stracenia

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał w środę w Kuwejcie prezydenta Syrii Baszara el-Asada do natychmiastowego wdrożenia sześciopunktowego planu pokojowego ONZ, przewidującego m.in. niezwłoczny powrót syryjskiej armii do koszar.

Syria odpowiedziała Annanowi

Syria formalnie odpowiedziała na mający poparcie światowych mocarstw plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana - poinformował rzecznik Annana. Wysłannik ONZ po rozmowach o Syrii w Moskwie udał się na podobne do Pekinu.

Rosja wesprze Annana, "by uniknąć krwawej rewolucji"

Misja specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana może być ostatnią szansą na uniknięcie długotrwałej i krwawej wojny domowej w Syrii - ocenił w niedzielę prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Zapewnił, że Moskwa będzie wspierać b. szefa ONZ.

Reżim znów bombarduje Hims

Siły reżimu Baszara el-Asada ostrzelały w sobotę z moździerzy pozostającą w rękach rebeliantów dzielnicę miasta Hims na zachodzie kraju - poinformował działacz Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie. To najprawdopodobniej przygotowanie do szturmu - oceniło źródło.

Sankcjami uderzą w żonę syryjskiego dyktatora

Miała być nadzieją na modernizację kraju, a francuski tygodnik "Paris Match" zaledwie dwa lata temu nazywał ją "światłem w kraju pełnym ciemnych miejsc". Teraz Asmę el-Asad, żonę dyktatora Syrii, czekają, jak donosi AFP, nieprzyjemności ze strony Unii Europejskiej.

HRW: Rebelianci także stosują brutalne metody

Oddziały Wolnej Armii Syryjskiej wycofały się z ważnego miasta Dajr az-Zaur na wschodzie kraju, a w Damaszku powstańcy w zamian za więźniów oraz ciała zabitych bojowników i cywilów uwolnili generała wojsk reżimowych. Organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch ostrzega zaś, że niektóre zbrojne ugrupowania syryjskiej opozycji dopuszczały się poważnych przestępstw, m.in. porywały i torturowały członków sił rządowych.

"Nawet minuta oznacza więcej zabitych"

Sytuacja w ogarniętej konfliktem zbrojnym Syrii jest nie do przyjęcia - oznajmił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Sekretarz wezwał też społeczność międzynarodową oraz członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, by w tej sprawie mówili jednym głosem.

Dwie godziny rozejmu dziennie? Ławrow popiera

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow odniósł się pozytywnie do propozycji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, który chce wprowadzenia w Syrii codziennego, dwugodzinnego rozejmu umożliwiającego transport rannych z terenów objętych walkami - oświadczył prezes organizacji, Jakob Kellenberger po spotkaniu z szefem dyplomacji Kremla. W Damaszku przebywają z wizytą eksperci specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana. Próbują zakończyć konflikt, którego ofiarami w poniedziałek stali się kolejni cywile w mieście Dajr az-Zaur na wschodzie Syrii.

Eksplozje i strzały w syryjskiej stolicy

Do ciężkich walk między antyreżimowymi powstańcami z Wolnej Armii Syryjskiej a siłami rządowymi wiernymi prezydentowi Baszarowi el-Asadowi doszło w jednej z najważniejszych dzielnic Damaszku - informuje agencja Reutera.

Wybuchł samochód - pułapka. Troje zabitych

Samochód - pułapka eksplodował w mieście Aleppo na północy Syrii - informuje serwis BBC. Wiadomo, że zginęły co najmniej trzy osoby - podała oficjalna syryjska agencja prasowa SANA. Jest też kilkudziesięciu rannych.

W Syrii znów gorąco. Krwawe eksplozje w centrum stolicy

Co najmniej 27 osób zginęło, a 97 odniosło obrażenia w wyniku dwóch eksplozji, jakie miały miejsce w sobotę rano w pobliżu budynków sił bezpieczeństwa w Damaszku - podała syryjska telewizja, powołując się na ministerstwo zdrowia.

Annan: Pierwszy cel - położyć kres zabijaniu

Specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan przestrzegł w piątek przed eskalacją konfliktu w tym kraju, co mogłoby zdestabilizować sytuację w regionie. Wcześniej Annan zrelacjonował krajom członkowskim Rady Bezpieczeństwa ONZ swą misję w Syrii.

Miasto za miastem, wieś za wsią. "Taktyka spalonej ziemi"

W czwartek prodemokratyczni syryjscy bojownicy upamiętnili rocznicę wybuchu rewolty, topionej we krwi przez reżim, który nie chce dostrzec jej rozmiarów i przyrównuje ją do terroryzmu. Podali przy tej okazji najnowszą liczbę ofiar konfliktu. Human Rights Watch poinformowała z kolei, że siły prezydenta Syrii Baszara el-Asada stosują taktykę spalonej ziemi, aby zdusić w kraju rewoltę

Rebelianci: Będziemy żyć z godnością albo umrzemy

Rok po rozpoczęciu powstania przeciwko reżimowi Baszara el-Asada agencji AP udało się dotrzeć z kamerą do powstańców z Wolnej Armii Syryjskiej (FSA). - Obiecaliśmy Bogu i obiecaliśmy sobie, że dołączyliśmy do FSA żeby kontynuować walkę. Będziemy żyć z godnością albo umrzemy - powiedział jeden z nich, Mustafa.