Smog

Smog

Zrobiło się chłodniej, co w wielu miejscach oznacza powrót smogu. "Winne" są oczywiście nie same niskie temperatury, lecz sprzyjające zanieczyszczeniu powietrza sposoby ogrzewania pomieszczeń, w tym gospodarstw domowych. Są miejsca, gdzie powietrze ma złą lub niezdrową jakość. Do nich co roku zalicza się Kraków.

Czy zanieczyszczone smogiem powietrze wpływa na cięższy przebieg COVID-19 i zwiększa śmiertelność tej choroby? Na to i inne pytania dotyczące sytuacji epidemiologicznej w Polsce odpowiadał profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydawać się może, że mniejszy ruch na ulicach to mniej spalin i mniejszy smog. Niestety mniejszy ruch to więcej ludzi w domach i więcej kopciuchów w użyciu. Naukowcy podkreślają, że jakość powierza w czasie pandemii ma ogromne znaczenie. Łukasz Wieczorek.

Małopolska przyjmuje Program Ochrony Powietrza i jako pierwsze województwo wprowadza zakaz dotowania kotłów węglowych. W smogowe dni nie będzie można korzystać z kominków. Piece na węgiel i drewno mają być tylko ekologiczne, a wszystko ma być pod stałą kontrolą. W ciągu trzech lat województwo ma zniknąć z listy światowych liderów smogu. Sylwia Piestrzyńska.