Słowacja

Słowacja

Jest takie miejsce na świecie, gdzie w ciągu jednego dnia możemy doświadczyć czterech pór roku. Film, którego ujęcia nagrano w ciągu dziewięciu godzin w słowackiej części Tatr Wysokich, pokazuje zróżnicowanie tego obszaru. Na każdym kroku można spotkać oznaki wiosny, lata, jesieni i zimy.

Słowacki parlament odmówił zawarcia w rezolucji o sytuacji na Ukrainie apelu do Rosji o niewspieranie prorosyjskich separatystów i poszanowanie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej sąsiedniego państwa. Szef rządu Robert Fico oświadczył, że uważa konflikt na Ukrainie za rezultat zmagań o wpływy w regionie między USA a Federacją Rosyjską.

Ukrainie grozi pełny rozpad - ostrzega premier Słowacji w wywiadzie dla gazety "Novy Czas". Robert Fico krytykuje politykę sankcji UE wobec Rosji i mówi m.in., że nie wyobraża sobie Ukrainy w NATO.

Mieszkańcy północnej części Słowacji zmagają się ze skutkami intensywnych opadów deszczu i burz, które przeszły nad tą częścią kraju w poniedziałek 21 lipca. W efekcie w pobliżu doliny Vratnej przetoczyły się lawiny - kamienna i błotna. Zniszczeniu uległy m.in. domy i samochody. Do tej pory właściciele odszukują swoje zgniecione auta. Wśród poszkodowanych są m.in. Polacy z Bydgoszczy.

Słowacja przyłączyła się do stanowiska Czech, praktycznie wykluczając goszczenie na swym terytorium oddziałów NATO. Premier Robert Fico oświadczył, że nie wyobraża sobie obecności zagranicznych żołnierzy na Słowacji "w formie jakichś baz".

Na Słowacji i w Republice Czeskiej piątkowe opady powodowały lokalne podtopienia, zakłócenia w transporcie drogowym i kolejowym, a silny wiatr łamał drzewa i zrywał sieci energetyczne. Winnym fatalnej pogody jest niż Yvette, sprowadzający rekordowe ilości deszczu i wichury. Słowackie media donoszą o jednej ofierze śmiertelnej, 83-letnim mężczyźnie, który utonął w rzece.

Czechy i Słowacja sceptycznie podchodzą do nakładania rozległych sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie, ponieważ mogłoby to narazić na szwank wzrost gospodarczy w UE - powiedział w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka.

Komentując w niedzielę wynik wyborów prezydenckich na Słowacji tamtejszy dziennik ekonomiczny "Hospodarske Noviny" wskazał, iż zrozumiała jest satysfakcja przeciwników premiera Roberta Fico z jego przegranej, ale radość ze zwycięstwa Andreja Kiski to zagadka.

51-letni bezpartyjny biznesmen i filantrop Andrej Kiska, do niedawna jeszcze bliżej nieznany na słowackiej scenie politycznej, został zwycięzcą drugiej tury wyborów prezydenckich na Słowacji. Jego rywal, obecny premier Robert Fico, przyznał się do porażki.

Robert Fico wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich na Słowacji i w drugiej zmierzy się z miliarderem Andrejem Kiską. Jak podał w niedzielę nad ranem na swej stronie internetowej dziennik "SME", powołując się dane z Państwowej Komisji Wyborczej, obecny premier otrzymał 28 proc. głosów.

Na Słowacji w miejscowości Banka, położonej nieopodal popularnego uzdrowiska Pieszczany doszło do dwóch osuwisk ziemi. 70 osób zostało odciętych od świata, ponieważ osunięcie zasypało jedyną drogę dojazdową do miejscowych domów i 3 hoteli położonych w tym rejonie. Od czwartku rano służby pracują nad usunięciami szkód.