Słowacja

Słowacja

Podczas wspólnego poniedziałkowego posiedzenia rządów Słowacji i Czech w słowackich Koszycach premierzy Peter Pellegrini i Andrej Babisz skrytykowali plany Komisji Europejskiej zakładające wzmocnienie unijnego Frontexu.

Prokurator badający sprawę zamordowania w lutym słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka potwierdził w poniedziałek, że badane są dwa tropy, z których każdy zakłada zbrodnię na zamówienie, zrealizowaną przez zawodowego zabójcę.

Liczba Rosjan, którzy nie popierają działań ZSRR w 1968 roku przeciw Czechosłowacji, spadła z 29 procent w 2013 roku do zaledwie 19 procent w marcu tego roku. Coraz więcej Rosjan akceptuje interwencję, ale przeważająca jest niewiedza - wynika z sondażu ośrodka Centrum Lewady.

Zaledwie kilka sekund dzieliło polskiego kierowcę ciężarówki od zderzenia z pędzącym pociągiem. Słowacka policja poinformowała, że Polak wjechał na tory, kiedy zamykały się zapory. Natychmiast zdecydował się jednak wyłamać szlaban i dzięki temu w ostatniej chwili zjechał z nich, tuż sprzed czoła pociągu. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Słowacka policja pokazała film z monitoringu.

Tor do ćwiczeń, strzelnica i stare czołgi wewnątrz terenu otoczonego dwumetrowym murem - tak wygląda na opublikowanym przez portal Radio Wolna Europa/Radio Swoboda nagraniu założona na Słowacji baza motocyklistów z rosyjskiego nacjonalistycznego klubu Nocne Wilki. Prezydent Słowacji Andrej Kiska wyraził zaniepokojenie jej powstaniem i wezwał szefa policji do działania.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa powiadomiła w środę o ekstradycji ze Słowacji Asłana Jandijewa, którego Rosja oskarża o współudział w aktach terrorystycznych we Władykaukazie w 2006 roku. Według FSB Jandijew należał do grupy zbrojnej Szamila Basajewa.

Słowacja zdecydowała się na zakup za prawie dwa miliardy dolarów 14 amerykańskich myśliwców F-16. Ma nimi zastąpić starzejące się rosyjskie MiGi-29 - poinformowało ministerstwo obrony w Bratysławie.

Szef MSW Słowacji Tomasz Drucker w poniedziałek zapowiedział swoją dymisję zaledwie po kilku tygodniach od objęcia stanowiska. W niedzielę uczestnicy masowego protestu domagali się od Druckera, by zwolnił szefa policji po zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka.

Prezydent Słowacji Andrej Kiska skrytykował we wtorek słowackie ministerstwo spraw zagranicznych, że nie wydaliło wzorem innych państw Unii Europejskiej rosyjskich dyplomatów w reakcji na próbę otrucia w Wielkiej Brytanii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki. Oprócz Słowacji tylko osiem krajów Unii Europejsiej nie zdecydowało się na taki krok.