Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi

Były premier Włoch Silvio Berlusconi reaktywował centroprawicową partię Forza Italia, która dwie dekady temu przyniosła mu szczęście i wyniosła na szczyty władzy. Berlusconi zmienił nazwę dotychczasowej partii Lud Wolności.

11 lutego 2014 roku rozpocznie się kolejny proces byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Tym razem oskarżony jest o przekupienie w r. 2007 senatora centrolewicy Sergio De Gregorio, który otrzymawszy od Berlusconiego pieniądze przeszedł do jego partii.

Sąd apelacyjny w Mediolanie zakazał byłemu premierowi Włoch Silvio Berlusconiemu pełnienia funkcji publicznych przez dwa lata za oszustwa podatkowe w jego telewizji Mediaset przy zakupie praw do emisji. Obrona zapowiedziała zaskarżenie wyroku w Sądzie Najwyższym.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi, skazany prawomocnie za oszustwa podatkowe, woli przejść resocjalizację pod opieką służb społecznych niż w areszcie domowym - podały włoskie media, powołując się na jego adwokatów. Chęć ugoszczenia polityka wyraziło już m.in. stowarzyszenie obrońców zwierząt, które umożliwiłoby mu opiekę nad szczeniakami.

Senatorowie i deputowani partii byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego zagrozili w środę zbiorowym złożeniem mandatów parlamentarnych, jeśli senacka komisja opowie się za wyrzuceniem go z izby wyższej. Berlusconi porównuje sytuację do zamachu stanu i skarży się, że to "najgorsze dni" w jego życiu.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zmienił adres zameldowania, z Mediolanu na Rzym. Media interpretują tę decyzję jako przygotowanie do odbywania kary aresztu domowego po tym, gdy został prawomocnie skazany na 4 lata więzienia za oszustwa podatkowe.

Komisja Senatu Włoch do spraw wyborów odrzuciła w środę w głosowaniu wniosek o utrzymanie mandatu byłego premiera Silvio Berlusconiego, skazanego prawomocnym wyrokiem za oszustwa podatkowe. W najbliższym czasie sprawa trafi pod obrady Senatu.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano odmówił ułaskawienia byłego premiera Silvio Berlusconiego. Ostrzegł też jego partię Lud Wolności przed destabilizowaniem koalicji i rządu w reakcji na tę decyzję - głosi wydane we wtorek wieczorem oświadczenie prezydenta.

Były premier Włoch Silvio Berlusconi zapewnił w niedzielę swych zwolenników, zgromadzonych na manifestacji w Rzymie, że nie dopuścił się oszustw podatkowych. Ocenił też, że obecny rząd współtworzony przez jego partię - Lud Wolności "powinien nadal pracować".