Rząd Ewy Kopacz

Rząd Ewy Kopacz

- Odwiedzę terminal LNG - zapowiedziała w poniedziałek premier Ewa Kopacz. To ostatnia prosta dla jednej z największych polskich inwestycji energetycznych. Zgodnie z zapowiedzią ministra skarbu Andrzeja Czerwińskego, dzisiaj gazoport zostanie oddany do użytku. Rozruch inwestycji potrwa jednak jeszcze pięć miesięcy.

Premier Ewa Kopacz i ministrowie od poniedziałku będą w Zachodniopomorskiem. Tego dnia szefowa rządu odwiedzi gazoport w Świnoujściu. We wtorek w Szczecinie odbędzie się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów, która m.in. przyjmie kierunkowe założenia nowej ordynacji podatkowej.

Nowa Kompania Węglowa powstanie - zapewniła w piątek premier Ewa Kopacz. Zaapelowała o "więcej optymizmu" i czas. Zaznaczyła - odnosząc się do wcześniejszych rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej - że Kompania Węglowa "bez zamykania kopalń będzie miała się dobrze".

Premier Ewa Kopacz oraz ministrowie przyjadą dziś do województwa podlaskiego. Członkowie rządu mają zaplanowane spotkania w całym regionie; z kolei premier ma odwiedzić Bielsk Podlaski, Hajnówkę i Narew w południowo-wschodniej części województwa.

Likwidacja składki na ZUS i NFZ, obniżenie stawki PIT do 10 proc., likwidacja umów "śmieciowych" i koniec obowiązku finansowania przez pracodawców etatów związkowych - to najważniejsze punkty programu, który przedstawiła w sobotę premier Ewa Kopacz. - Zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki, ale trzeba przedstawić realny plan zmian, które PO chce dokonać w naszym kraju - mówiła premier Ewa Kopacz. - Dlatego dzisiaj proponujemy program 'Polska Przyszłości' - dodała.

Ustanowienie programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w swych gospodarstwach w wyniku trwającej od dłuższego czasu suszy - to jeden z punktów rozpoczętego w poniedziałek po południu w Gdańsku, wyjazdowego posiedzenia rządu.

Rozpoczęło się kolejne wyjazdowe posiedzenie rządu - tym razem w Krakowie. W jego trakcie ministrowie zajmą się m.in. projektem programu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015–2020. Ministrowie omówią także projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Wyjście obronną ręką z kryzysu światowego zawdzięczamy zwiększeniu deficytu, gdy trzeba było, i elastycznej linii kredytowej - mówi PAP kończący misję w Warszawie główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki. Pytany, czy RPP pomagała czy nie, przyznaje, że stopy procentowe długo były za wysokie. I dodaje, że "składki do OFE - a de facto publiczne daniny - były dopalaczem dla GPW".

Na koniec czerwca stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,4 proc. - mówiła w Nowym Sączu premier Ewa Kopacz, "to po raz pierwszy tak niska stopa bezrobocia od roku 2001" - dodała. Jej zdaniem spadek bezrobocia jest możliwy m.in. dzięki takim firmom jak Newag SA, gdzie wszyscy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.