Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Sześć powodów, dla których Rosja broni Asada

Petersburski szczyt G20 udowodnił po raz kolejny, że Rosja z obrony Asada nie zrezygnuje. W Radzie Bezpieczeństwa ONZ blokuje wszelkie inicjatywy. Twierdzi, że to opozycja odpowiada za zbrodnie, a w jej szeregach dominują "terroryści". Dostarcza Damaszkowi broń i doradców wojskowych, wspiera reżim informacjami wywiadowczymi. Mówi stanowcze "niet" międzynarodowej interwencji w Syrii. Dlaczego Rosja tak bardzo angażuje się w obronę dyktatora?

Obama trzy fotele od Putina. Jakiego klucza użyli gospodarze?

Szczyt G20 nad Newą już zdominowały problemy Syrii oraz relacji Putina z Obamą. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad Kreml - w ramach wyraźnego ochładzania relacji z USA - sugerował takie rozsadzenie uczestników szczytu przy stole, by Putin i Obama byli daleko od siebie. Scenariusz "angielsko-łaciński" miał zastąpić rosyjski i cyrylicę. Kiedy jednak politycy zajęli miejsca, trudno się było doszukać porządku alfabetycznego.

Rosyjska marchewka dla Ukrainy jest warta 12 mld dolarów rocznie

Na 11-12 mld dolarów rocznie oszacował doradca prezydenta Rosji ds. gospodarczych Siergiej Głazjew potencjalne korzyści, jakie Ukraina odniesie, jeśli zrezygnuje ze stowarzyszenia z Unią Europejską i przyłączy się do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.

Rosja melduje: odpalono "obiekty balistyczne". Izrael: to tylko ćwiczenia

Rosyjski radar wykrył dwa "obiekty balistyczne" odpalone z centralnej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej jego części - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji. Według Izraelczyków to tylko ćwiczenia. Jednocześnie Rosja skrytykowała Stany Zjednoczone za wysłanie do wybrzeży Syrii okrętów wojennych. Moskwa w rejon wysłała dodatkowo tylko okręt rozpoznania i zapowiada, że więcej okrętów nie wyśle.

Rosja wyśle lobbystów do Waszyngtonu? Chcą przekonać Kongres

Rosyjscy parlamentarzyści chcą się udać do Waszyngtonu, by przekonać członków amerykańskiego Kongresu do odrzucenia wniosku Baracka Obamy o zgodę na interwencję wojskową w Syrii - poinformowała przewodnicząca wyższej izby rosyjskiego parlamentu Walentina Matwijenko w rozmowie z Władimirem Putinem.

Putin wraca do gry. Szczyt G20 okazją do podkreślenia mocarstwowej pozycji

Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że Władimir Putin został na marginesie dyskusji o interwencji w Syrii. Decyzja Baracka Obamy, który postanowił z decyzją o ataku poczekać na stanowisko Kongresu, sprawiła jednak, że prezydent Rosji znów wraca do gry jako element bliskowschodniej układanki. Znów może wystąpić jako obrońca międzynarodowego porządku prawnego, jednocześnie punktując słabości amerykańskiej koncepcji rozwiązania bliskowschodniego konfliktu.

"Za sprawą Snowdena kryje się gra wywiadów, której szczegółów nie znamy"

- Za sprawą Snowdena kryje się gra wywiadów, której szczegółów nie znamy - uważa amerykanista Zbigniew Lewicki. Jego zdaniem ucieczki Amerykanina do Moskwy nie tłumaczy nic innego. - W ojczyźnie z pewnością miałby ucziwy proces - dodał gość programu "Horyzont". Zgodził się z nim Jan Malicki ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. - Snowden z pewnością będzie służył pomocą rosyjskim służbom - powiedział.

Snowden Rosjaninem? "Pierwsze słyszę"

Kreml nic nie wie o jakichkolwiek planach Edwarda Snowdena związanych z uzyskaniem rosyjskiego obywatelstwa - ogłosił rzecznik prasowy prezydenta Władimira Putina.

McCain o Putinie: Aparatczyk z KGB

Polityka Rosji ws. Snowdena wywołuje coraz większą irytację w USA. Choć szef dyplomacji John Kerry mówi, że nie powinno to się odbijać na stosunkach dwustronnych, inni politycy są mniej wyrozumiali. John McCain nazywa Władimira Putina "aparatczykiem KGB" i sugeruje, że Moskwa celowo utrudnia próby USA zatrzymania Snowdena.

Putin: Snowden wciąż przebywa w Moskwie. Nie wydamy go

Edward Snowden wciąż przebywa w strefie tranzytów moskiewskiego lotniska Szeremietiewo - potwierdził prezydent Władimir Putin. Rosyjski przywódca podkreślił, że Amerykanin nie popełnił żadnego przestępstwa w Rosji i nie zostanie wydany USA. Wcześniej minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja uważa za bezpodstawne i niedopuszczalne kierowane pod jej adresem zarzuty w związku ze sprawą Snowdena. Podkreślił, że rosyjskie państwo nie ma nic wspólnego z "przemieszczaniem się po świecie" Snowdena.

Prezydent na podsłuchu? Były szef FSB: To nic skomplikowanego

Podsłuchiwanie przywódców obcych państw, którzy goszczą w innym kraju, dla jego służb nie powinno być trudne. Tyle, że zwykle się tego nie robi, bo operacyjne zyski niewielkie, a ryzyko wybuchu międzynarodowego skandalu duże. Tak były szef FSB Nikołaj Kowaliow komentuje doniesienia o podsłuchiwaniu prezydenta Rosji na szczycie G20 w Londynie w 2009 roku.