Polityka zagraniczna Rosji

Polityka zagraniczna Rosji

Rosyjska ambasada: polskie władze pozwalają sobie na obraźliwe i rusofobiczne oświadczenia

Rosyjska ambasada nie widzi podstaw do tłumaczenia się ze słów Władimira Żyrinowskiego, który stwierdził, że w razie konfliktu wojennego między Rosją a Zachodem o Ukrainę, Polska "zostanie zmieciona z powierzchni ziemi". - Taka prośba wygląda szczególnie nieodpowiednio w Polsce, gdzie nie tylko opozycja, ale i przedstawiciele władzy pozwalają sobie na obraźliwe i rusofobiczne oświadczenia - stwierdziła sekretarz prasowa ambasady Rosji w Polsce Waleria Pierżinskaja.

Putin wylądował. Kremlowska śmietanka już na Krymie

Władimir Putin rozpoczał w środę wizytę na Krymie, gdzie będzie przebywał dwa dni. Rosyjski prezydent przyleciał na półwysep po raz drugi od czasu jego aneksji. Przeprowadził już naradę z członkami Rady Bezpieczeństwa, a w czwartek spotka się z deputowanymi do Dumy Państwowej - poinformowała służba prasowa Kremla.

Putin: Moskwa wysyła na Ukrainę pomoc humanitarną. Kijów: konwój tylko międzynarodowy z udziałem Czerwonego Krzyża

Rosja w porozumieniu z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża kieruje na Ukrainę konwój z pomocą humanitarną - miał zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Kreml poinformować przewodniczącego KE Jose Manuela Barroso Władimir Putin. MSZ w Kijowie poinformowało Rosję, że jeśli chce ona wysłać konwój humanitarny na wschodnią Ukrainę, może to uczynić wyłącznie "kanałami ONZ i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża" oraz bez eskorty wojskowej.

Ławrow: rozmawiamy z ONZ o wysłaniu pomocy na Ukrainę

Moskwa prowadzi rozmowy z Kijowem, Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża i ONZ w sprawie wysłania pomocy humanitarnej na wschodnią Ukrainę - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Jak dodał, na Ukrainie konieczny jest rozejm.

"Rosja wyciąga swoje łapska imperialne po Ukrainę"

- To, jaki Putin jest, widać od dawna - stwierdził w "Faktach po Faktach" eurodeputowany PiS, Andrzej Duda. Według niego Władimir Putin "próbuje realizować politykę imperialną", czego dowodem jest działanie Rosji wobec Ukrainy. - Putin na pewno uporządkował sprawy wewnętrzne, a teraz faktycznie mamy do czynienia z człowiekiem zagrażającym porządkowi międzynarodowemu - przyznał doradca prezydenta RP prof. Tomasz Nałęcz.

Putin: nie ma większej tragedii niż ta, gdy giną ludzie

Na niedzielnym spotkaniu z prezydentami Azerbejdżanu i Armenii w Soczi prezydent Rosji Władimir Putin wezwał ich do kontynuowania dialogu na rzecz rozwiązania dzielącego oba państwa konfliktu wokół regionu Górskiego Karabachu, gdzie ostatnio wznowiono walki.

"Napięcie na Ukrainie na rękę Putinowi"

Podtrzymywanie napięcia na Ukrainie jest władzom rosyjskim na rękę - powiedział we "Wstajesz i wiesz" gen. Mieczysław Bieniek. W jego opinii, w grę nie wchodzi ani deeskalacja konfliktu ani wejście wojsk rosyjskich na Ukrainę.

"Putin wprowadził sankcje przeciwko Rosji". Reakcja mediów na "spożywczy" dekret Putina

Za sprawą Władimira Putina "katastrofa humanitarna na Ukrainie" po raz pierwszy od wielu dni nie była tematem nr 1 w rosyjskich mediach. Dekret prezydenta o zakazie importu części produktów spożywczych z krajów, które wprowadziły sankcje wobec Rosji, wywołał lawinę komentarzy. "Czeka nas rozkwit rolnictwa" - twierdzą rządowi specjaliści. "Nasz prezydent dołączył do przywódców państw zachodnich i nałożył na nas sankcje" - komentowali rozporządzenie z kolei niektórzy internauci.

Genewska pułapka. Jak rosyjska dyplomacja ograła Zachód i Ukrainę

Siergiej Ławrow w poniedziałek nieoczekiwanie "odkurzył" porozumienie ws. Ukrainy - jeszcze z połowy kwietnia. Czterostronna deklaracja w Genewie była triumfem rosyjskiej szkoły dyplomacji. Moskwa zyskała wiele, nie obiecując w zamian nic. Ma to na papierze i zapewne jeszcze nieraz użyje jako argumentu.

Rosji przypomniała się Genewa. Ławrow mówi o "potrzebie pokoju" z kwietnia

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że Moskwa nie pozwoli - jak to ujął - "zamieść pod dywan" międzynarodowych uzgodnień dotyczących zażegnania kryzysu na Ukrainie. Te przedstawiono na jedynej konferencji poświęconej sytuacji na Ukrainie, w której udział wzięła Rosja - w Genewie.

Sikorski: polskie jabłka są najwyższej jakości

Nadużywanie przez Rosję wymogów fitosanitarnych ze względów politycznych jest nie do zaakceptowania - powiedział w Oslo minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do rosyjskiego embarga na owoce i warzywa z Polski.

Z kim musi się liczyć Władimir Putin? "Ze współtowarzyszami z KGB, kolegami z pracy"

Jak Władimir Putin zareaguje na sankcje wprowadzone przez Zachód? - To będzie odpowiedź ekonomiczna - uważa dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według niego, wpływ na decyzje rosyjskiego prezydenta będzie miał wąski krąg osób, nie więcej niż dziesięciu. - W większości to jego współtowarzysze z KGB. Koledzy z pracy - mówił we "Wstajesz i wiesz" Dębski.