Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Dwa największe rosyjskie okręty z napędem atomowym wyruszyły z bazy na Dalekiej Północy i płyną na Bałtyk. Krążownik Piotr Wielki i okręt podwodny Dymitr Doński mają wziąć udział w paradzie w Sankt Petersburgu. W pobliżu Polski pojawią się za około tydzień.

Dotychczasowe decyzje NATO mogą być wystarczające w odniesieniu do konfliktów hybrydowych, ale jeśli Rosja będzie rozwijać potencjał wojskowy, trzeba będzie pomyśleć o nowych rozwiązaniach - powiedział Witold Waszczykowski. Wywiad z ministrem spraw zagranicznych ukazał się w sobotnim wydaniu francuskiego dziennika "Le Figaro".

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oskarżył we wtorek władze Polski i Litwy o - jak to ujął - "działania rusofobiczne", powołując się na zawieszenie przez Polskę małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim i budowę ogrodzenia na granicy litewsko-rosyjskiej.

- Mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli zakomunikować dobre wiadomości w sprawie Baltic Pipe - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy". - Mamy też alternatywny plan, gdyby projekt Baltic Pipe w określonym terminie nie został zrealizowany - zapewniła.

Wyślemy do Rosjan notę z pytaniem, jakie czynności śledcze musieli wykonać w ostatnim roku, które kazały im zatrzymać wrak Tu-154M. Jeśli nie otrzymamy pozytywnej odpowiedzi, złożymy skargę do Hagi o zagrabienie polskiego mienia - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

"Polska będzie dążyć do rozwoju równoprawnych i partnerskich stosunków z Federacją Rosyjską" - to nie fragment wewnętrznego dokumentu MSZ z czasów rządów PO, który ujawnił Witold Waszczykowski, zarzucając swoim poprzednikom dążenie do zbliżenia z Rosją kosztem Ukrainy. To fragment Strategii Bezpieczeństwa Narodowego podpisanej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który nie był przeciw dialogowi z Moskwą jako takiemu.