Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Premier Węgier Viktor Orban to pragmatyczny polityk, który nie ma innej możliwości i dlatego musi współpracować z Rosją - stwierdził Witold Waszczykowski w wywiadzie dla tygodnika "Heti Valasz". - Rządy Putina nie będą wieczne - tak zareagował na pytanie, czy wojenna retoryka w stosunkach Polski z Rosją jest odwracalna.

W reakcji na działania Stanów Zjednoczonych w państwach nadbałtyckich Rosja może rozmieścić w obwodzie kaliningradzkim więcej pocisków Iskander - stwierdził w czwartek szef parlamentarnej komisji obrony Władimir Szamanow. Wcześniej rosyjski resort obrony zarzucił NATO rozlokowanie w pobliżu granic tego kraju wojsk w sile nie brygady, a całej dywizji. NATO odrzuciło te oskarżenia.

Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej powiedział w piątek, że jego kraj nie chce rozmieszczać na swoim terytorium zagranicznych baz wojskowych. - Rozumiemy, że zostałoby to wykorzystane przez naszych partnerów po drugiej stronie granicy do adekwatnej reakcji - dodał.

Rosja rozpoczęła kampanię wymierzoną w telefony komórkowe żołnierzy NATO - twierdzi "Wall Street Journal". Celem, jak piszą Amerykanie, jest pozyskanie informacji operacyjnych, danych dotyczących liczebności oddziałów, a także możliwości zastraszenia samych żołnierzy.

Szef rosyjskiego sztabu generalnego Walerij Gierasimow w czwartek na spotkaniu w Baku z przewodniczącym Komitetu Wojskowego NATO Petrem Pavlem miał zaznaczyć, że zbliżające się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad'17 nie są skierowane przeciw państwom trzecim. Ten wątek spotkania wybijają rosyjskie media.

Zauważam w Polsce obsesję na punkcie wytworzenia w społeczeństwie atmosfery całkowitej nietolerancji wobec wszystkiego, co ma związek z Rosją - powiedział w czasie spotkania ze studentami Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził też opinię, że w Polsce istnieją ludzie, którzy "starają się zwalić winę za wszystkie polskie nieszczęścia" na Moskwę.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, która usuwa z przestrzeni publicznej pomniki Armii Czerwonej, a MSZ Rosji zapowiada konsekwencje. Rosyjskie ministerstwo obrony stworzyło natomiast projekt, w ramach którego opublikowano dokumenty, z których wynikać ma, że wyzwoleni spod niemieckiej okupacji Polacy z radością witali radzieckich żołnierzy. Profesor Michaił Juriewicz Miagkow z Rosyjskiego Towarzystwa Wojenno-Historycznego potwierdza, że termin publikacji nie jest przypadkowy. ("Polska i Świat")