Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Podpisana w środę polsko-amerykańska deklaracja w sprawie obronności spotkała się z reakcją Moskwy. Kreml oświadczył w czwartek, że rosyjskie wojsko uważnie śledzi plany wzmocnienia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z kolei rosyjscy parlamentarzyści ostrzegają, że w razie ewentualnego konfliktu Polska stałaby się "oczywistym celem uderzenia odwetowego".

Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w regionie to największy gwarant bezpieczeństwa - powiedział minister Jacek Czaputowicz, który wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie było poświęcone między innymi nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia.

"Nie zaprosiliśmy przedstawicieli Iranu, bo to uniemożliwiłoby normalne obrady. Irańczycy używają języka, który jest trudny do zaakceptowania. Ostatnio odnoszą się w taki sposób również wobec Polski" - stwierdził w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita" Jacek Czaputowicz. Szef polskiej dyplomacji dodał też, że w konferencji mającej się odbyć w Polsce w lutym nie weźmie udziału Rosja. Później, w Brukseli, dodał, że "nie jest skierowana przeciwko żadnym państwom".

Podtrzymuję wszystko, co powiedziałem. Zrobiłem to celowo, wiem, dokąd zmierzam - powiedział w rozmowie z TVN24 Lech Wałęsa. Były prezydent odniósł się w ten sposób do swojej wypowiedzi dla rosyjskiej agencji informacyjnej Ria Novosti. Opublikowała ona rozmowę z Wałęsą, który nazwał w niej Władimira Putina "mądrym człowiekiem".

Plany polskiego rządu dotyczące rozmieszczenia w Polsce stałych sił USA wymagają podjęcia środków odwetowych i nie sprzyjają wzmocnieniu stabilności w regionie - oświadczył w środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez TASS. O ewentualnym wzmocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej mówił także w środę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Czy to się podoba, czy nie, państwa europejskie muszą wypracować funkcjonujące relacje z Rosją. Wydalanie dyplomatów nie będzie rozwiązaniem - mówi profesor Shantanu Chakrabarti. Ekspert od spraw międzynarodowych z University of Calcutta w rozmowie z tvn24.pl przybliża indyjską perspektywę utrzymywania relacji z Rosją i Chinami, wskazuje także na potencjał we współpracy z Polską.

Traktuję w taki sposób zagrożenie ze strony Rosji - tak premier Mateusz Morawiecki wywiadzie dla "Politico" odpowiedział na pytanie o największe dziś, według niego, zagrożenie dla Polski. Skrytykował też plan budowy gazociągu Nord Stream 2.