Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Jako wyzywające posunięcia określiło w środę MSZ Rosji decyzję władz w Warszawie o cofnięciu akredytacji korespondentowi agencji Rossija Siewodnia Leonidowi Swiridowowi i rozpoczęciu procedury anulowania zgody na jego pobyt w Polsce. MSZ Federacji Rosyjskiej oceniło, że jest to niczym niemotywowany krok ze strony polskich władz. Zastrzegło sobie też prawo do odpowiedzi na te działania.

Polska wzmocni wschodnią granicę kraju w ciągu trzech kolejnych lat, do 2017 roku, wysyłając na stałe do baz w Siedlcach, Chełmie i Suwałkach dodatkowych żołnierzy oraz ciężki sprzęt - podaje niemiecki serwis n24.de, powołując się na wywiad wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka dla agencji Associated Press.

Przez niską cenę ropy Rosja może mieć problem z dopięciem budżetu. Gospodarcza stagnacja kraju jest coraz bardziej realna, ale kontrolowane przez władze rosyjskie media nie widzą problemu. Podobnie jak obywatele, którym udziela się kremlowska propaganda. Według sondaży posiada on ponad 80 proc. poparcia. I to w momencie, kiedy strata rubla wobec dolara przekracza 20 proc. od początku roku.

Znów głośno o wojskowym wywiadzie rosyjskim. Dla tej służby miał pracować zatrzymany w Warszawie prawnik, ale GRU to nie tylko działalność szpiegowska w krajach Zachodu. Swoje możliwości rosyjska "wojskówka" pokazuje od kilku miesięcy tuż za naszą wschodnią granicą - to agenci i żołnierze specnazu GRU podpalili Ukrainę. Co wiadomo o najbardziej elitarnej służbie specjalnej Rosji?

Większość branż najbardziej narażonych na skutki kryzysu na Wschodzie zdołała złagodzić spadek dynamiki eksportu przyspieszonym wzrostem sprzedaży krajowej - ocenił NBP w opublikowanym w środę raporcie nt. sytuacji finansowej firm w II kw. 2014 r.

Władimir Putin miał grozić militarnie nie tylko Ukrainie, ale również innym krajom - twierdzi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Groźby miały paść podczas rozmów prezydenta Rosji z prezydentem Ukrainy. Petro Poroszenko miał je zaś zrelacjonować szefowi Komisji Europejskiej Jose Manuelowi Barroso podczas niedawnego spotkania. Redakcja "SZ" dotarła do streszczenia rozmowy Poroszenko-Barroso sporządzonej przez służbę zagraniczną UE.

W 75. rocznicę radzieckiej agresji na Polskę prokremlowskie media, w tym agencja informacyjna RIA Nowosti, "uświadamiają" czytelnikom, że Armia Czerwona wkroczyła z "misją wyzwoleńczą na tereny okupowane przez Polskę". Jeden z historyków oskarża międzywojenne polskie władze o współudział w rozpętaniu - wraz z Adolfem Hitlerem - II wojny światowej. Jedynie "Niezawisimaja Gazieta" przedstawia agresję ZSRR jako "cios w plecy" i rozbiór Polski.

Władimir Żyrinowski, szef nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, został objęty sankcjami przez Unię Europejską. Kontrowersyjny polityk, wychwalający prezydenta Władimira Putina i aneksję Krymu, zadeklarował przed kamerą "Faktów" TVN, że kocha Polskę, ale "w przypadku wielkiej wojny z Polski nic nie zostanie". Stwierdził też, że gdyby nie polska polityka przed II wojną światową, nie byłoby hitlerowskich Niemiec.

Najważniejszym pytaniem, na które zarząd PGNiG nie odpowiedział i być może nie umie odpowiedzieć, jest to, czy te ilości cały czas spadają, czy też spadły i zatrzymały się na poziomie 45 proc. Na to pytanie powinno odpowiedzieć nie PGNiG, tylko GAZ-SYSTEM - podkreślił w TVN24 Biznes i Świat były minister gospodarki Piotr Woźniak.