Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

- Presja Zachodu na Rosji jest olbrzymia. Mam nadzieję, że prezydent Rosji pójdzie po rozum do głowy - mówił w rozmowie w TVN24 Biznes i Świat Rafał Trzaskowski, wiceminister spraw zagranicznych i zaznaczył, że jeśli w Mińsku nie będzie rozwiązania pokojowego, to Unia Europejska utrzyma dotychczasowe sankcje wobec Rosji i przygotuje kolejne, mocniejsze.

- Od Moskwy do polskiej stolicy jest zaledwie 1,3 tys. km. Czołg T-90 wjedzie na przedmieścia w mniej niż dobę od rozpoczęcia marszu - takie słowa padły na antenie rosyjskiej telewizji Piatyj Kanał. Materiał miał mieć chyba w intencji autorów charakter ironiczny. Był reakcją na słowa Grzegorza Schetyny, który stwierdził, że rocznica zwycięstwa w II wojnie światowej mogłaby być świętowana nie w Moskwie, a w Londynie czy w Berlinie. Rosjanie pokazali więc, ile czasu zajmie ich czołgom dotarcie "na paradę" do poszczególnych stolic Europy.

Za oceanem coraz więcej polityków i ekspertów godzi się z wizją dostarczania Ukrainie broni do walki z rebeliantami i rosyjskimi wojskami, ale wiceszef polskiej dyplomacji najwyraźniej się tego boi. W "Kontrwywiadzie" RMF FM Rafał Trzaskowski stwierdził, że pomysł wysłania broni do naszych sąsiadów wyszedł ze strony USA, a Polska dostarczać jej nie będzie, bo "może to doprowadzić, przy nieobliczalności Putina, do dalszej eskalacji problemu".

"Żadnej polityki", "wrogie przejęcie", "kropka postawiona w wieloletnim sporze", "można było uniknąć skandalu" - tak o decyzji Sądu Arbitrażowego Petersburga i Obwodu Leningradzkiego, który nakazał eksmisję polskiego konsulatu w Petersburgu, informują rosyjskie media. "Decyzja sądu w Petersburgu pociągnie za sobą symetryczną odpowiedź Warszawy" – cytuje wypowiedź rosyjskiego analityka intenetowe wydanie tygodnika "Ekspert".

- Jak słyszę Rosjan pouczających nas, Polaków, jak wygląda prawda historyczna, to sobie myślę, że naprawdę Pan Bóg jest miłosierny i gotów jest bardzo dużo wysłuchać - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Tomasz Nałęcz. Prezydencki doradca podkreślał, że mamy "przymus mówienia o naszej polskiej historii uczciwie".

To "kolejna próba manipulacji historią XX w. przez wysokich rangą przedstawicieli Federacji Rosyjskiej" - oświadczyło polskie MSZ, ostro reagując na słowa wiceministra spraw zagranicznych Rosji. Grigorij Karasin stwierdził m.in., że Grzegorz Schetyna "okrył hańbą nie tylko siebie, ale także całą służbę dyplomatyczną swojego kraju". Polskie MSZ zaapelowało do Moskwy o "powściągnięcie emocji".

Rosja wznowi import mięsa wieprzowego z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii najwcześniej za trzy lata - przekazał szef rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) Siergiej Dankwert.

Reforma polskiej branży węglowej to jedno z najważniejszych zadań stojących przed rządem premier Kopacz. - Trzeba przygotowywać kopalnie do wygaszania, utorować drogę do rentownej Kompanii Węglowej - mówi w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, szef Rady Gospodarczej przy Premierze i europoseł. Dodał, że chciałby, aby do zespołu ekspertów z dziedziny energetyki dołączył były wicepremier Janusz Steinhoff. - To człowiek, który zmierzył się z restrukturyzacją górnictwa i wie, jakie są bariery tego typu przedsięwzięć w dużych sektorach - przekonuje Lewandowski.

- Panika na rynku kilka dni temu sprawiła, że rubel upadł aż do 80 rubli za dolara. Rosjanie ocenili wtedy, że nie pomogą żadne interwencje walutowe, czy podniesienie stopy procentowej. Uznali, że trzeba zastosować coś nieortodoksyjnego, czyli to, co niektórzy nazywają kreatywną księgowością. To nie był zły ruch - ocenił prof. Marek Belka. Podkreślił, że to Rosja jest zależna od rynku europejskiego. "Bo bez niego nie miałaby gdzie swoich surowców sprzedać" - dodał prezes NBP.

Sąd w Petersburgu odroczył do 16 grudnia rozpatrywanie wniosku petersburskich władz, domagających się, by Konsulat Generalny RP w tym mieście zwolnił użytkowaną nieruchomość i zapłacił 1,62 mln dolarów z tytułu zaległych należności za jej dzierżawę. Władze Petersburga twierdzą, że Polska jest jedynym krajem, który nie płaci za dzierżawę nieruchomości w tym mieście.

Media w Rosji praktycznie nie zauważyły informacji o zadaniach polityki zagranicznej w latach 2014-2015, przedstawionej w czwartek w Sejmie przez szefa polskiej dyplomacji Grzegorza Schetynę. A polityk Plarformy Obywatelskiej mówił między innymi o tym że "za sprawą Rosji zakwestionowany został międzynarodowy porządek".

Wyjątkowo hucznie zapowiadają się tegoroczne obchody Dnia Jedności Narodowej, podczas których Rosjanie świętują rocznicę "uwolnienia Moskwy od polskich okupantów" w 1612 roku. 4 listopada w pochodzie z okazji święta państwowego ma wziąć udział ponad 20 tys. osób: politycy, sportowcy, działacze społeczni i artyści. - Chodzi przede wszystkim o jedność terytorialną - mówią organizatorzy, członkowie założonego z inicjatywy Władimira Putina Ogólnorosyjskiego Frontu Narodowego.