Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Po zaskakującej decyzji banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych do poziomu 17 proc., rubel zanotował niespotykanie głęboki spadek wartości. - Spekulantom należy się zimny prysznic - skomentowała wówczas taki ruch Elwira Nabiullina, szefowa Centralnego Banku Rosji (CBR). Dzisiaj tryumfuje, wskaźniki wskazują bowiem, że groźba katastrofy gospodarczej Rosji powoli odchodzi w niepamięć, a rubel powoli umacnia się w parze do amerykańskiego dolara - komentuje Bloomberg.

Sankcje nałożone na Rosję nie pomogły, teraz w ruch poszły straszaki militarne: manewry, zrywanie międzynarodowych traktatów i przemieszczanie wojsk. Gdzie kończą się imperialistyczne ambicje Władimira Putina? Gośćmi "Otwarcia Dnia" byli Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk oraz Paweł Zalewski, były eurodeputowany PO.

Na razie nie ma "racjonalnych przesłanek", które wskazywałyby na to, iż Władimir Putin szykuje się do konfliktu z NATO - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Jan Rokita. - Są natomiast przesłanki, by myśleć, że skoro prezydent Rosji tak bardzo zaostrza sytuację w ostatnich dniach, nie zamierza odpuścić w sprawie Ukrainy - ocenił były poseł PO.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział, że nie pojedzie na obchody 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, które odbędą się 9 maja w Moskwie. Zapowiedział także, że będzie zabiegał o przedłużenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Tymczasem, w niedzielę państwowa telewizja Rossija 1 wyemitowała długo oczekiwany film dokumentalny "Krym. Droga do ojczyzny". Władimir Putin oświadcza, że "prawdziwymi animatorami przewrotu państwowego" w Ukrainie były Stany Zjednoczone.

- W doniesieniach, że bojownicy Majdanu byli szkoleni w Polsce nie ma ziarna prawdy - oznajmił rzecznik polskiego MSZ. To reakcja na twierdzenia Władimira Putina, zawarte w filmie dokumentalnym "Krym. Droga do ojczyzny". Według Marcina Wojciechowskiego, słowa rosyjskiego prezydenta to "wyłącznie element wojny propagandowo-informacyjnej".

Wielu Polaków obawia się, że po Ukrainie przyjdzie kolej na nich. Jest w nich strach przed agresywnym i nieprzewidywalnym sąsiadem. A zapewnienia, że Rosja wcale nie ma wrogich zamiarów, wywołują co najwyżej nerwowy śmiech - pisze "New York Times".

Unia Europejska i USA muszą być zjednoczone, aby położyc kres agresji Rosji - takim stwierdzeniem zakończyło się wczorajsze spotkanie Tusk-Obama w Waszyngtonie. Jaką rolę do odegrania w tym konflikcie ma Polska i czy w ogóle ktoś bierze nasze zdanie pod uwagę? O tym, porozmawiamy w dzisiejszym programie "Świat" o godz. 20:20 w TVN24 Biznes i Świat. Gościem Jolanty Pieńkowskiej będzie Jacek Rostowski - szef Zespołu Doradców Politycznych Prezesa Rady Ministrów.

W programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysław Gocuł oznajmił, że w przypadku wojny hybrydowej przyjęcie na siebie "zielonych ludzików" bierze straż graniczna i policja, potem żandarmeria wojskowa i regularna armia. - Mogę z odpowiedzialnością stwierdzić, że jesteśmy przygotowani na tak zwane "zielone ludziki" - powiedział wojskowy.

- Otwarty konflikt z Rosją jest trudno wyobrażalny, ale możliwy - powiedział w programie Świat w TVN24 Biznes i Świat Romuald Szeremietiew. Szef Biura Inicjatyw Obronnych przy Akademii Obrony Narodowej zaznaczył, że „może okazać się, że dla Rosji rozwiązaniem jest panowanie nad całym regionem, a wtedy Polska jest wrzodem, który trzeba usunąć”.

- To, że Stany Zjednoczone czy Unia Europejska nie zgadzają się z nami, nie oznacza, iż nie mamy racji. My jesteśmy głęboko przekonani, że mamy rację - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, komentując konflikt na wschodzie Ukrainy. Dyplomata przekonywał również, że Rosja nie stanowi dla Polski żadnego zagrożenia, a obawy krajów bałtyckich są nieuzasadnione. - W jakim celu Rosja miałaby je atakować? - pytał.

Rosja walczy ze skutkami kryzysu gospodarczego. W niektórych regionach wprowadza się kartki na jedzenie o wartości tysiąca rubli - donoszą rosyjskie media. Możliwe jednak, że już niedługo kartki obecne będą w całej Rosji. Ministerstwo Przemysłu przygotowuje ogólnokrajowy program, który ma być gotowy w kwietniu.

Nikt w Polsce nie zapomniał o tym, że miejsce wraku Tu-154M jest w Polsce - podkreślił szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. MSZ wystosowało do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych notę ws. zwrotu wraku samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem. Minister spraw zagranicznych powiedział na antenie TVN24 Biznes i Świat, że kwestia zwrotu wraku samolotu przez Rosję nie zostanie zostawiona.