Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

- Nie będzie przestrzeni na polityczną prowokację - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Grzegorz Schetyna. Skomentował w ten sposób decyzję o odmowie wjazdu do Polski motocyklistów z grupy Nocne Wilki. - Intencje, jakie przyświecały tym, którzy chcieli przyjechać, były złe - dodał szef MSZ.

"Pod wymyślonym pretekstem 'nieterminowego przekazania niewystarczającej informacji' o przejeździe polskie władze zerwały akcję pamięci. To jawne kłamstwo" - Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej w ostrym tonie zareagowało na decyzję Warszawy o odmowie wjazdu na terytorium Polski zorganizowanej grupy motocyklistów z Rosji. Rosyjskie MSZ wyraziło w piątek "stanowczy protest" i oświadczyło, że jest oburzone tą odmową.

- Jak zaplanowaliśmy, tak będziemy działać - oznajmił Aleksandr Załdostanow, lider organizacji motocyklistów Nocne Wilki, komentując decyzję Warszawy o tym, by nie wpuścić kolumny motocyklistów do Polski. - Pojedziemy pojedynczo, z różnych miejsc - powiedział dziennikowi "Kommiersant". Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew stwierdził natomiast, że nie zgadza się z decyzją polskich władz, ponieważ ambasada "dokładnie informowała o trasie przejazdu Nocnych Wilków".

8 maja będzie Narodowym Dniem Zwycięstwa - postanowił w piątek polski Sejm, znosząc zarazem Święto Zwycięstwa i Wolności 9 maja. Rosjanom ten ruch się nie podoba. Oświadczenie w tej sprawie złożył rzecznik MSZ Aleksander Łukaszewicz, mówiąc "o próbach rewizji historycznego wkładu narodów rosyjskiego i polskiego w zwycięstwo w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej".

Rosyjskie banki są zobowiązane do zgłaszania wszystkich transakcji z klientami będącymi obywatelami państw, które nałożyły sankcje wobec Rosji - informuje dziennik "Izwiestia". Taki obowiązek wprowadziła Federalna Służba Monitoringu Finansowego. - Gdyby rzeczywiście tak postanowili, to strzelaliby sobie w stopę. Konsekwencją byłoby zawalenie się rosyjskiego systemu bankowego powiedział na antenie TVN24 BiŚ Piotr Kuczyński, główny analityk DF Xelion.

Planująca przejazd przez Polskę organizacja DOSAAF podczas zorganizowanej w Moskwie konferencji prasowej zarzuciła "polskim ekstremistom" próbę zerwania przygotowań do rajdu samochodowego "z okazji 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad faszyzmem". Zgodnie z planem rajd ma wystartować z Moskwy 18 kwietnia, a jego trasa o długości 3800 km będzie przebiegać przez miasta Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec.

Polska podaje rękę Ukrainie - mówi polski prezydent w Kijowie i chce, by to samo zrobiły inne państwa Zachodu. Tymczasem w Moskwie premier Grecji podaje rękę Władimirowi Putinowi. Czy europejska solidarność przetrwa trudną próbę? Gościem Jolanty Pieńkowskiej w programie "Świat" o godz. 20:20 będzie Janusz Lewandowski, były unijny komisarz do spraw budżetu i szef Rady Gospodarczej przy Premierze. Wieczorem na naszej antenie nie zabraknie również technologicznych nowinek i najważniejszych informacji z rynków.

Premier Grecji Aleksis Cipras przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Rodzą się podejrzenia, że władze Grecji będą próbowały cynicznie wykorzystać spór Rosji z Unią Europejską i poprawić w ten sposób swoje moce negocjacyjne z Brukselą. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute oraz Ryszard Żółtaniecki, dyplomata Collegium Civitas, b.ambasador RP w Grecji.