Stosunki Rosja - Polska

Stosunki Rosja - Polska

Moskwa jest "głęboko rozczarowana" działaniami europejskich partnerów w odpowiedzi na rosyjską "czarną listę", na której znaleźli się europejscy urzędnicy, działacze i przedsiębiorcy - oświadczył w poniedziałek wiceszef MSZ Rosji Aleksiej Mieszkow. Objęci sankcjami nie mogą wjechać na teren Federacji Rosyjskiej. Na liście jest 89 nazwisk, z czego 18 osób to Polacy.

Komplementami z Moskwy bym się nie cieszył, bo z punktu wiedzenia Kremla im gorzej w Polsce, tym lepiej. Moim zdaniem to komplementy z ust krokodyla - mówił we "Wstajesz i wiesz" prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odniósł się w ten sposób do gratulacji, jakie Władimir Putin przesłał Andrzejowi Dudzie po wyborze prezydenta.

Rosyjska prasa pisze o wyniku wyborów prezydenckich w Polsce głównie pod kątem relacji Warszawy z Moskwą i kwestii ukraińskiej. Stosunki polsko-rosyjskie pozostaną napięte, i to niezależnie od wyniku głosowania w Polsce - przyznają Rosjanie. Zwracają też uwagę na błędy w kampanii Bronisława Komorowskiego i nadzieję dużej części Polaków na zmianę, jaką daje Andrzej Duda.

Polska i kraje Bałtyckie równolegle ujawniły działania, które mają doprowadzić do wzmocnienia sił NATO na ich terytoriach. Dowódcy sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii chcą, aby w ich krajach stacjonowała cała brygada Sojuszu. Polska chce natomiast walczyć o stałą obecność żołnierzy NATO i pobudowanie dużych baz mobilizacyjnych z ciężkim uzbrojeniem.

"Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej otrzymała notę dyplomatyczną z powodu odmowy Warszawy wydania pozwolenia na przeprowadzenie przejazdu motocyklowego poświęconego 70. rocznicy Zwycięstwa" - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że przekaże notę polskiemu resortowi dyplomacji.

- Warto byłoby ich po prostu wpuścić, wtedy nie byłoby problemu i nie mielibyśmy do czynienia z takimi sytuacjami - powiedział w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat o Nocnych Wilkach ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew.

Co najmniej 3 218 osób zginęło, a 6 538 zostało rannych na skutek sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu - o tym na antenie TVN24 Biznes i Świat. Będziemy analizować też słowa Putina, który oznajmił, że celem zachodnich sankcji przeciwko Rosji jest powstrzymanie jej rozwoju.

Rosja może wprowadzić dla dostaw ukraińskich produktów rolnych takie same zasady, jakie obowiązują przy imporcie z państw UE - wynika z opublikowanego w piątek komunikatu Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor).