Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

- Rozumiem motywację jaką Ojciec Święty przedłożył uczestnikom konsystorza. Benedykt XVI kierował Kościołem Chrystusowym po odejściu Jana Pawła II, z wielką rozwagą i mądrością, które wypływały z jego niezwykłych zdolności intelektualnych, a także z głębokiej wiary - skomentował decyzję Benedykta XVI kard. Dziwisz.

- Jego brat Georg Ratzinger mówił, że Benedykt XVI nie wyklucza możliwości ustąpienia - skomentował informacje nt. abdykacji Benedykta XVI zaskoczony Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego". - Jeżeli w Kościele dzieje się coś nietypowego, to najczęściej oznacza to interwencję z góry z ważnym pomysłem dla Kościoła - twierdzi o. Paweł Gużyński z Religia.TV. Środowisko duchownych komentuje decyzję o abdykacji Benedykta XVI.

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski jest zaskoczony decyzją o abdykacji Benedykta XVI. Jednocześnie zaznacza, że to suwerenna decyzja papieża i należy ją uszanować. - Trzeba się teraz modlić w intencji Kościoła.

Nie wiadomo jak abdykacja Benedykta XVI wpłynie na proces kanonizacji Jana Pawła II. - Do 28 lutego pozostało jeszcze wiele czasu. Do tego dnia papież podejmuje decyzje tak, jak dotychczas. Być może jedna z nich będzie dotyczyła właśnie tej kwestii - mówi ks. Jacek Michalczyk, rektor Kościoła Środowisk Twórczych.

Jedną z nielicznych osób, które od jakiegoś czasu wiedziały już o planach abdykacji Benedykta XVI, był jego brat Georg Ratzinger. - Życzy sobie na starość więcej spokoju. Wiek ciąży - tak wyjaśnił dziennikarzom powody rezygnacji.

- Nowy papież będzie na Wielkanoc (31 marca - 1 kwietnia) - oświadczył ksiądz Federico Lombardi. Rzecznik Watykanu przyznał, że decyzja Benedykta XVI o abdykacji "była dla wszystkich zaskoczeniem". - Słuchaliśmy słów papieża z zapartym tchem. Był bardzo skoncentrowany - mówi Lombardii o momencie ogłaszania tej decyzji. Wykluczył, by powodem rezygnacji mogła być depresja i poczucie niepewności.

Przewodniczący watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, niemiecki arcybiskup Gerhard Ludwig Mueller, skrytykował prowadzoną w USA i Europie "skoordynowaną kampanię dyskredytacji Kościoła katolickiego", która polega na otwartych atakach na księży.

Benedykt XVI powiedział w niedzielę, obchodzoną jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, że pamięć ta musi być nieustanną przestrogą, by nie powtórzyła się groza z przeszłości. Wraz z dziećmi papież wypuścił ze swego okna gołębie pokoju. Niestety jednego z nich schwytała i poturbowała mewa.

Benedykt XVI nazwał zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa "apostołem jedności i zgody". W depeszy kondolencyjnej do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza papież napisał, że sprawiedliwość była fundamentem jego miłości do Boga i człowieka.

Papież Benedykt XVI powtórzył sprzeciw Kościoła wobec "filozofii gender", czyli społeczno-kulturowej tożsamości płciowej. Wykluczył też możliwość współpracy dobroczynnej Watykanu z instytucjami działającymi wbrew etyce chrześcijańskiej.

Zezwalanie parom homoseksualnym na adoptowanie dzieci "czyni z nich towar". Taką opinię wyraził w sobotę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia. W piątek Sąd Najwyższy Włoch zgodził się, by dziecko wychowywały dwie kobiety.

Ustępujący premier Włoch Mario Monti zapowiedział stworzenie listy wyborczej ze swoim nazwiskiem w wyborach do Senatu w lutym przyszłego roku. Robocza na razie nazwa tej listy to - jak wyjaśnił - Agenda Montiego dla Włoch.

Watykański dziennik "L'Osservatore Romano" pochwalił w czwartkowym artykule 13 miesięcy pracy premiera Mario Montiego, który przed świętami zrezygnował z pełnienia funkcji szefa rządu i teraz zastanawia się nad startem w lutowych wyborach. "To sygnał, że Monti zajął miejsce Silvio Berlusconiego jako ulubionego polityka Stolicy Apostolskiej" - komentuje agencja Reutera.