Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

W Domu świętej Marty w Watykanie, gdzie zamieszkają kardynałowie w czasie konklawe, pokoje zostaną im przyznane w drodze losowania - pisze włoska agencja Ansa. W hotelu tym znajdują się eleganckie apartamenty i zwykłe pokoje, które trzeba będzie sprawiedliwie przydzielić.

Jan Paweł II dał "brzydką lekcję umierania", a Benedykt XVI "jednym gestem zrobił więcej dla Kościoła niż Wojtyła kiedykolwiek" - można przeczytać w najnowszym artykule amerykańskiego wydania "Newsweeka". Tygodnik chwali głowę Kościoła, pisząc, że przez swoją abdykację "powiedział nam, że jest człowiekiem, a nie papieżem"

28 lutego, w dniu abdykacji Benedykta XVI, niemal przez cały czas ustępującemu papieżowi będą towarzyszyć kamery Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego (CTV) - zapowiedział we wtorek dyrektor tej stacji ksiądz Edoardo Maria Vigano.

Emerytura abdykującego papieża Benedykta XVI będzie najpewniej wynosić 2,5 tysiąca euro - pisze "La Stampa". Włoski dziennik zwraca uwagę na surowe przepisy, których będzie musiał przestrzegać były papież podczas wyprowadzki ze swego apartamentu. Benedykt XVI ma opuścić Watykan z "lekką walizką".

Do Mojżesza porównał Benedykta XVI przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi. Kardynał wygłasza w Watykanie rekolekcje wielkopostne, które w niedzielę rozpoczęły się dla papieża i jego współpracowników z Kurii Rzymskiej.

Szwajcarski teolog Hans Kueng - jeden z krytyków pontyfikatu Benedykta XVI - nie wyklucza, że papież po swojej abdykacji, pozostając na terenie Watykanu, może chcieć wpływać pośrednimi metodami na nowego papieża.

- Przeżywamy czarne godziny - powiedział w wywiadzie prasowym w związku z zapowiedzianą na 28 lutego abdykacją Benedykta XVI kard. Angelo Sodano, dziekan kolegium kardynalskiego i były watykański sekretarz stanu. Dodał jednak, że "Kościół je przezwycięży".

We włoskiej prasie nie ustaje poszukiwanie źródeł niezwykłej decyzji Benedykta XVI o abdykacji. "La Stampa" twierdzi, że papieżowi "do myślenia" dał wypadek podczas pielgrzymki, w wyniku którego uderzył się w głowę. Tygodnik "Panorama" twierdzi natomiast, ze impuls dały wyniki dochodzenia, które ukazały skalę intryg w watykańskiej kurii.

Benedykt XVI powiedział podczas czwartkowego spotkania z rzymskim duchowieństwem w Watykanie, że po swej abdykacji pozostanie dla świata "ukryty". Księża powitali papieża w Auli Pawła VI gromką owacją, wielu płakało słuchając słów pożegnania kierowanych do niego.

Przed konklawe, które po abdykacji Benedykta XVI rozpocznie się najwcześniej 15 marca, panują głębokie podziały wśród kardynałów-elektorów - piszą włoskie media. Jednocześnie, jak się zauważa, coraz wyraźniejszym faworytem wydaje się arcybiskup Mediolanu kardynał Angelo Scola.

Módlcie się za mnie i za przyszłego papieża. Bóg nas poprowadzi - powiedział Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie, odnosząc się do swojej rezygnacji. Papież pokazał się publicznie po raz pierwszy od jej ogłoszenia. Podziękował wiernym za modlitwy, ci przywitali go gromkimi brawami.

W Watykanie oczekiwanie na oficjane uroczystości związane z przypadającą dziś Środą Popielcową. Będzie to ostatnia okazja, gdy ustepujący papież Benedykt XVI pojawi się przed tłumami wiernych podczas dużego wydarzenia. W ostanim dniu lutego opuści zajmowane stanowisko.