Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

16 października 1978 r., kwadrans przed godz. 19, na balkonie wychodzącym na Plac Św. Piotra stanął polski kardynał Karol Wojtyła. Już w nowej roli. - Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa (...) - Brzmiały jedne z pierwszych słów nowego papieża do wiernych. Z tego samego miejsca, 27 lat później, jego następca Benedykt XVI nazywał siebie "pokornym robotnikiem" wybranym po "wielkim Janie Pawle II".

- To celibat jest przyczyną afer pedofilskich w Kościele, papież musi się tym zająć - przekonywał w "Kropce nad i" w TVN24 dr Kamil Sipowicz, historyk filozofii chrześcijańskiej. Według ks. Kaziemierza Sowy, "teraz jest odpowiedni czas na dyskusję na ten temat". Ale, czy nowy biskup Rzymu będzie sobie w stanie poradzić w pojedynkę ze wszystkimi problemami, które trapią dziś Kościół? - Jeden człowiek nie da sobie z tym rady - uważa Sipowicz.

Największe serwisy bukmacherskie mają jednego, zdecydowanego faworyta w wyborach nowego papieża. William Hill, Paddy Power i "Bwin" największe szanse dają kard. Angelo Scoli. Za euro postawione na zwycięstwo biskupa Mediolanu w przypadku jego wyboru można wygrać ok. trzech.

- Kościół, jako instytucja ludzka, ma swoje ciemne i chore strony. Ale nowy papież się z nimi upora. Wystarczy, że będzie kontynuował drogę Benedykta XVI - przekonywał w "Kropce nad i" ks. Dariusz Oko. Przy okazji wyboru nowego biskupa Rzymu ujawniają się coraz większe różnice w ocenach tego, czy razem z nim do Watykanu przyjdą głębokie reformy. - Ja w to nie wierzę. Papież nadal będzie kiwany przez przedstawicieli grup wielkich interesów - odpowiada prof. Tadeusz Bartoś, były dominikanin.

- Myślę, że to, co w tej chwili dzieje się w Kościele, jest rewolucją, innowacją. Benedykt XVI składając rezygnację pokazał, że papiestwo to nie tylko misja, ale także praca - twierdzi Jaś Gawroński, włoski polityk polskiego pochodzenia. W opinii byłego senatora i europosła nie można wykluczyć, iż w przyszłości wprowadzona zostanie kadencyjność na papieskim urzędzie.

W dniu, w którym Benedykt XVI ogłosił decyzję o abdykacji, w bazylikę Św. Piotra uderzył piorun, przez niektórych uznany za wymowny omen. Za równe wymowne można odczytać przypadkowe zdarzenie z dnia abdykacji papieża. Otóż z jego śmigłowca buchnął biały dym.

Ze 115 kardynałów-elektorów, którzy będą uczestniczyli w konklawe, w Watykanie jest już 110. Brakuje kilku, w tym kard. Kazimierza Nycza, który wrócił w poniedziałek do Warszawy, by uczestniczyć w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski - poinformował rzecznik KEP, ks. Józef Kloch.

Sutanny dla przyszłego papieża, przygotowane na wszelki wypadek w trzech rozmiarach, wystawiono w poniedziałek w witrynie zakładu krawieckiego Gammarelli koło Panteonu w Rzymie.

W czwartym dniu wakatu w Stolicy Apostolskiej po abdykacji Benedykta XVI, zarządzający teraz Kościołem kardynałowie zebrali się na pierwszym posiedzeniu, czyli kongregacji. Temat dyskusji to problemy i wyzwania dla Kościoła i przyszłego papieża. Spotkanie prowadzi dziekan kolegium kardynalskiego kardynał Angelo Sodano. Uczestniczy w nim także kamerling Kościoła kardynał Tarcisio Bertone.

Czas, by Kościół otworzył się na kobiety - powiedział kard. Leandro Sandri z Argentyny w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reutera. - Kościół musi wziąć pod uwagę to, że rola kobiet w świecie znacznie się zmieniła - dodał purpurat wymieniany w gronie kilkunastu potencjalnych następców Benedykta XVI.

Kardynał z Brazylii Odilo Scherer papieżem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej włoski kardynał Mauro Piacenza lub Argentyńczyk włoskiego pochodzenia kard. Leonardo Sandri - taka propozycja według portalu Vatican Insider zdobywa zwolenników przed konklawe.

W czwartek Benedykt XVI przestał być papieżem. Rzecznik Watykanu zdradził, że wieczór tego dnia spędził w rezydencji Castel Gandolfo oglądając telewizyjne programy informacyjne z relacjami na temat swej abdykacji. W ostatnich zaś daniach pontyfikatu papież grywał na fortepianie.

Po abdykacji Benedykta XVI piątek jest pierwszym roboczym dniem wakatu w Stolicy Apostolskiej. W czasie sede vacante Kościołem i Watykanem zarządza Kolegium Kardynałów z jego dziekanem kard. Angelo Sodano i kamerlingiem kard. Tarcisio Bertone, nadzorcą dóbr Stolicy Świętej. Jak dowiedziała się TVN24, decyzja o dacie konklawe zapadnie w poniedziałek.

- Dziękuję i dobranoc - tymi słowami Benedykt XVI pożegnał się z wiernymi i swoim pontyfikatem. O godz. 20 formalnie przestał być papieżem i rozpoczął - jak sam powiedział - "ostatni etap swojego ziemskiego pielgrzymowania". Pierścień Rybaka, który Benedykt XVI odciskał na każdym dokumencie, został zniszczony, a drzwi prowadzące do papieskiego apartamentu zapieczętowane. Otworzy je dopiero nowy biskup Rzymu.

Podziękowałem papieżowi za to wszystko, co zrobił dla Polski i Warszawy, bardzo ciepło na to zareagował. Spodziewałem się, że to będzie smutne spotkanie, ale nic takiego nie miało miejsca - powiedział w rozmowie z TVN24 po ostatnim spotkaniu z Benedyktem XVI kard. Kazimierz Nycz, dodając, że nie dał on żadnej wskazówki dotyczącej jego następcy w Stolicy Apostolskiej.