Papież Benedykt XVI

Papież Benedykt XVI

Benedykt XVI zamierza spędzić resztę swych dni w Watykanie i nie odwiedzi już rodzinnej Bawarii - poinformował w poniedziałek po prywatnym spotkaniu z emerytowanym papieżem bawarski premier krajowy Horst Seehofer.

Papież Franciszek wyraził uznanie dla zasług swego poprzednika Benedykta XVI w zwalczaniu pedofilii w Kościele i jej zapobieganiu. Jego decyzje w tej sprawie nazwał "wielkimi" i uznał za "poważne wyzwanie". Powiedział też: Trzeba kształtować serca, w przeciwnym razie kształtujemy małe potwory.

Papież Franciszek i Benedykt XVI są w częstym kontakcie i łączą ich bliskie więzy - podała agencja ANSA, powołując się na źródła watykańskie. Według nich obecny papież regularnie dzwoni do swego poprzednika i czasem go odwiedza w watykańskiej rezydencji.

W najbliższych miesiącach papież Franciszek ogłosi dwie encykliki. Najpierw napisaną przez Benedykta XVI na temat wiary, a następnie swoją - podano w piątek nieoficjalnie. Encyklika Franciszka będzie mieć zapewne tytuł "Beati pauperes" (Błogosławieni ubodzy).

Emerytowany papież Benedykt XVI powrócił w czwartek po południu śmigłowcem do Watykanu z podrzymskiej rezydencji Castel Gandolfo. Powitał go papież Franciszek - poinformował Watykan. Benedykt XVI przebywał w Castel Gandolfo od abdykacji 28 lutego.

Papież-emeryt wraca do Watykanu. Jak oficjalnie już ogłosiła Stolica Apostolska, od czwartku Benedykt XVI będzie mieszkał w wyremontowanym budynku klasztornym Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich.

W najbliższych dniach, być może w czwartek, Benedykt XVI powróci do Watykanu - podały źródła watykańskie. Po abdykacji 28 lutego papież-emeryt przez dwa miesiące mieszkał w Castel Gandolfo. Nie wiadomo, czy powrót za Spiżową Bramę odbędzie się w pełnej dyskrecji.

73 proc. Polaków ocenia, że Benedykt XVI, ustępując z urzędu, podjął właściwą decyzję. Blisko dwie trzecie (64 proc.) badanych przyznaje, że Benedykt XVI w czasie swojego pontyfikatu był dla nich ważnym autorytetem moralnym - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

16 października 1978 r., kwadrans przed godz. 19, na balkonie wychodzącym na Plac Św. Piotra stanął polski kardynał Karol Wojtyła. Już w nowej roli. - Bałem się przyjąć ten wybór, ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa (...) - Brzmiały jedne z pierwszych słów nowego papieża do wiernych. Z tego samego miejsca, 27 lat później, jego następca Benedykt XVI nazywał siebie "pokornym robotnikiem" wybranym po "wielkim Janie Pawle II".