Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Nie zaszły jeszcze okoliczności, które wskazywałyby na to, że konieczne będzie użycie w Iraku amerykańskich żołnierzy - nawet w bardzo ograniczonym stopniu - ale sytuacja ta może się zmienić. Amerykańskie śmigłowce Apache w Iraku już walczą.

Szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu w niedzielę ocenił jako nierealny pomysł utworzenia korytarza do transportu sprzętu i ochotników z Turcji do obleganego przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) kurdyjskiego miasta Kobane (Ajn al-Arab) w Syrii.

Prezydent Turcji ostrzegł w piątek, że ani protesty Kurdów, ani krytyka ze strony opozycji nie wpłyną na jego stanowisko w sprawie interwencji wojskowej w Syrii. Uzależnia ją od spełnienia jego warunków, głównie od utworzenia w Syrii strefy zakazu lotów.

Wielokrotnie przeważające siły dżihadystów, które od 16 września oblegają kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii, zdobyły w piątek siedzibę sztabu generalnego obrońców. Miasto wciąż walczy, ale kurdyjskim bojownikom brakuje już broni, amunicji, bandaży. Ci zostali w boju właściwie sami - opuszczeni przez Turcję, która zapowiadała, że pomoże obronić miasto.

Hiszpania postanowiła wysłać 300 swoich instruktorów wojskowych do Iraku. Będą szkolili irackich żołnierzy do walki z oddziałami terrorystów Państwa Islamskiego - zakomunikował w piątek hiszpański minister obrony Pedro Morenes.

Dżihadyści z państwa Islamskiego, którzy zajęli ogromne tereny na północy i w centrum Iraku, porwali 25 tys. młodych jazydek. Część z nich wywieźli do Syrii, część przetrzymują w niewoli w Iraku. - Zostały porwane, by były gwałcone. Inne są sprzedawane za 150 dolarów - powiedziała Wian Dachil, jedyna reprezentantka jazydów w parlamencie w Bagdadzie, w wywiadzie dla Radia Wolna Europa.

Państwo Islamskie okupuje ok. 30 proc. powierzchni Kobane, strategicznego miasta położonego na syryjsko-tureckiej granicy - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człwoieka. Kurdyjska armia od trzech tygodni broni oblężonego przez dżihadystów miasta.

Matka przetrzymywanego przez dżihadystów amerykańskiego zakładnika Petera Kassiga za pomocą Twittera chce skontaktować się z przywódcą Państwa Islamskiego. Napisała krótki list, w którym prosi o kontakt z samozwańczym przywódcą islamistów.

Francja dostarczy Libanowi broń i sprzęt wojskowy w ramach udzielonego mu przez Arabię Saudyjską grantu w wysokości 3 mld dolarów, co ma pomóc w zwalczaniu przenikających z Syrii dżihadystów - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.