Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Niedawne sukcesy w walce z Państwem Islamskim: odbicie Tikritu i likwidacja dwóch przywódców IS przez amerykańskie siły specjalne, skłoniły do optymistycznych komentarzy, że wkrótce nastąpi ofensywa w celu odzyskania Mosulu. Jednak upadek Ramadi, miasta leżącego o 100 km od Bagdadu obnaża - zdaniem ekspertów - brak realistycznej strategii w wojnie z islamistami.

Rzecznik Białego Domu Eric Schultz powiedział w poniedziałek, że zajęcie irackiego Ramadi przez Państwo Islamskie to "porażka" (ang. setback), ale Stany Zjednoczone i koalicja pod ich wodzą pomogą siłom irackim odbić to miasto.

Wysoki rangą irański dyplomata oznajmił, że Teheran jest gotów pomóc Irakowi w walce z Państwem Islamskim, które zajęło w ostatnich dniach Ramadi, odnosząc największy sukces od lata ubiegłego roku. Tymczasem islamiści kierują się w stronę bazy wojskowej, w której swoje siły koncentrują szyickie oddziały Bagdadu.

RPA znalazła się obecnie na celu Państwa Islamskiego (IS) jako idealny rezerwuar nowych ochotników - twierdzi ambasador Iraku w RPA Hiszam Alawi w wywiadzie dla agencji EFE.

Fanatycy z Państwa Islamskiego opublikowali w internecie poradnik dla aspirujących dżihadystów żyjących w krajach Zachodu. Dają w nim wiele groteskowych porad, aby na przykład oglądać filmy o agencie Jasonie Bourne'ie, by wiedzieć, co robić w wypadku ataku antyterrorystów. Jednak poza tego rodzaju informacjami poradnik zawiera też szczegółowe informacje o tym, jak zrobić bombę i przeprowadzić zamach.

Terroryści z Państwa Islamskiego (IS) są w posiadaniu dokumentów m. in. obywateli Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Izraela i Albanii, dzięki którym mogą swobodnie przemieszczać się po Europie. Według arabskiej telewizji Al Aan TV wśród nich są m.in. paszporty z Polski. Sprawą zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które ustala, czy dokumenty są prawdziwe i skąd mogły się wziąć w rękach dżihadystów.