Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Przywódcy Państwa Islamskiego (IS) nie zdołają się ukryć, a amerykańskie przesłanie do nich brzmi: będziecie następni - stwierdził Barack Obama. Prezydent USA mówił, że dżihadyści są w odwrocie i spadają na nich potężne ciosy. Podkreślił też, że USA i ich sojusznicy eliminują przywódców IS "jednego po drugim".

"Mózg" paryskich zamachów Abdelhamid Abaaoud kierował działaniami terrorystów w sali koncertowej Bataclan przez telefon - donosi CNN. Na policję zgłosił się świadek, który widział Belga na parkingu kilka przecznic od klubu. Miał przez ponad godzinę krzyczeć przez telefon i instruować zamachowców.

We Francji okrzyknięto go bohaterem, ale on sam mówi, że jedynie wykonywał swoją pracę. Mauretańczyk Salim Toorabally z pewnością ocalił życie wielu Francuzów, kiedy 13 listopada odmówił wejścia na Stade de France jednemu z zamachowców.

Tzw. Państwo Islamskie opublikowało pierwsze materiały propagandowe po mandaryńsku, licząc na zwerbowanie chińskich muzułmanów, których liczbę szacuje się na 20 mln. Tymczasem media informują o pierwszych chińskich obywatelach walczących już w Syrii przeciwko dżihadystom.

Mężczyzna i kobieta, którzy zabili w Kalifornii 14 osób, składając wcześniej przysięgę na wierność tzw. Państwu Islamskiemu, byli zradykalizowani jeszcze przed rozpowszechnieniem się wiedzy o tej organizacji - powiedział dyrektor FBI James Corney w czasie środowego przesłuchania przed senacką komisją sprawiedliwości. 28-letni Syed Rizwan Farook chciał przeprowadzić atak w USA już w 2011 r., ale wtedy się wystraszył - powiedziało z kolei agencji Reutera jedno ze źródeł rządowych w Waszyngtonie.

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował we wtorek, że wojska Moskwy działające w Syrii po raz pierwszy zaatakowały tzw. Państwo Islamskie (IS) wystrzeliwując pociski z łodzi podwodnej na Morzu Śródziemnym.

Pięciu izraelskich Arabów z Nazaretu zostało oskarżonych o stworzenie komórki Państwa Islamskiego. Izraelska policja poinformowała we wtorek, że gromadzili oni broń, ćwiczyli posługiwanie się bronią i że "identyfikowali się z ideologią Państwa Islamskiego".