Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen w wywiadzie dla "Welt am Sonntag" przyznał, że niemieckie służby popełniły duży błąd uważając, że tzw. Państwo Islamskie (IS) nie wykorzysta napływu uchodźców do przerzucenia swoich zwolenników do Europy.

Abu Israa nie uciekł, gdy bojownicy tzw. Państwa Islamskiego weszli do jego wioski. Matka mężczyzny była schorowana, ledwo chodziła. Rodzina zdecydowała się zostać. Abu Israa przeżył dwa lata na kontrolowanym przez dżihadystów terenie. W rozmowie z CNN opowiedział o życiu w ciągłym strachu i ostatnich dniach przed odbiciem miejscowości przez iracką armię, kiedy islamiści wykorzystywali ludność cywilną jako żywe tarcze. ("Fakty z zagranicy")

Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył w Bagdadzie, że tzw. Państwo Islamskie utraciło już 40 proc. terytoriów, które kontrolowało w 2014 r. w Iraku, ogłaszając swój kalifat. Kerry dodał, że "bez cienia wątpliwości" wyzwolony zostanie Mosul.

Co najmniej siedem osób zginęło, a 15 zostało rannych w atakach bombowych na półwyspie Synaj - poinformowały w piątek źródła medyczne i w siłach bezpieczeństwa Egiptu. Wśród ofiar eksplozji dwóch transporterów opancerzonych jest sześciu wojskowych i kobieta.

Pod kontrolą tzw. Państwa Islamskiego znajduje się około 100 tys. obiektów dziedzictwa kulturowego, w tym 4,5 tys. stanowisk archeologicznych, z których dziewięć jest wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - wyliczał w ONZ rosyjski ambasador przy organizacji, Witalij Czurkin. Oskarżył on Turcję o to, że antyki są wywożone w świat przez jej terytorium.

Syryjscy rebelianci odbili twierdzę tzw. Państwa Islamskiego na północ od Aleppo, poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Dzięki temu odzyskali oni ważny szlak zaopatrzeniowy z Turcji, jednocześnie jednak na południe od miasta atakowani są przez syryjskie oddziały rządowe.

Do Danii wrócił już co drugi bojownik, który walczył w Syrii lub Iraku - wynika z raportu Międzynarodowego Centrum Walki z Terroryzmem (ICCT). To najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej współczynnik wracających do kraju tzw. foreign fighters.

Jestem absolutnie przekonany, że tzw. Państwo Islamskie (IS) przegra - powiedział we wtorek prezydent USA Barack Obama na spotkaniu z przywódcami amerykańskiej armii. Dodał, że zniszczenie IS pozostaje jego "priorytetem numer jeden".

Wojska syryjskiego dyktatora Baszara el-Asada wspierane przez rosyjskie lotnictwo weszły do miasta Al-Karjatajn położonego 100 km na zachód od Palmiry. Według rządowej telewizji miasto zostało już odbite z rąk tzw. Państwa Islamskiego, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka twierdzi jednak, że walki nadal trwają.

Stany Zjednoczone rozważają znaczne zwiększenie liczebności swoich sił specjalnych na terytorium Syrii. Jak informuje Reuters, Amerykanie chcą w ten sposób wykorzystać ostatnie międzynarodowe zwycięstwa w walce przeciwko bojownikom tzw. Państwa Islamskiego.

W syryjskiej Palmirze, odbitej niedawno przez siły Baszara el-Asada z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS), odkryto zbiorowy grób ze szczątkami ponad 40 osób. To cywilne i wojskowe ofiary egzekucji dokonanej przez IS - podały w sobotę źródła wojskowe.

Piesek o imieniu Dash - podobnym brzmieniowo do "Daesh", czyli arabskiego akronimu dżihadystycznego Państwa Islamskiego - mimowolnie doprowadził do podniesienia alarmu w kalifornijskim banku - pisze w środę agencja AFP, powołując się na lokalne media.