Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Szef Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) oświadczył we wtorek, że są sygnały wskazujące na to, że tzw. Państwo Islamskie (IS) jest w stanie produkować na własną rękę broń chemiczną w Syrii i Iraku, gdzie dżihadyści okupują znaczne tereny.

W dwóch zamachach bombowych przy użyciu samochodów pułapek w mieście Samawa na południu Iraku zginęły co najmniej 33 osoby - podały miejscowe władze. Wcześniej podawano informację o 18 zabitych. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) wzięli odpowiedzialności za sobotni zamach bombowy w Bagdadzie, w którym zginęło co najmniej 19 osób, a 48 zostało rannych. Ładunek wybuchowy był umieszczony w trzytonowej ciężarówce.

Co najmniej 12 osób zginęło, a 38 zostało rannych w eksplozji samochodu pułapki we wschodniej części Bagdadu zamieszkanej głównie przez szyitów - podały władze. To trzeci taki zamach w ciągu kilku dni w stolicy Iraku.

Izrael zapewnia Jordanii i Egiptowi wsparcie wywiadowcze w walce z tzw. Państwem Islamskim - poinformował zastępca dowódcy izraelskich sił zbrojnych generał Jair Golan. Zarówno Amman, jak i Kair mają podpisane traktaty z Izraelem.

Szef Pentagonu Ash Carter powiedział w sobotę w bazie sił powietrznych Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, że USA rozważają możliwość zintensyfikowania walki z Państwem Islamskim (IS).

Wśród kierowców, którzy wożą urzędników Parlamentu Europejskiego (PE), mogą być zwolennicy tzw. Państwa Islamskiego (IS). U dwojga z nich znaleziono materiały propagandowe samozwańczego "kalifatu" - poinformował w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

Pięć osób zostało zatrzymanych w Birmingham oraz na lotnisku Gatwick ze względu na podejrzenie przygotowywania aktów terroryzmu - poinformowała brytyjska policja. Ma to być rezultat współpracy z belgijskimi i francuskimi śledczymi po zamachach w Brukseli i Paryżu.